Fotografia Powstańców Wielkopolskich

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
17 / 48
<
>
Nie okradaj mnie - zapytaj o zgodę na użycie moich zdjęć! Nie chcę mi się szukać i usuwać zdjęć z mojej kolekcji po Facebooku, Odkrywcy i innych forach. Publikuję je tutaj i to wystarczy - drugiego egzemplarza nie ma. Nie zgadzam się na kopiowanie moich zdjęć. W przypadku tego zdjęcia spotkałem się z wyjątkowym chamstwem, ponieważ jeden cham, ukradł jego skan i przesłał je do publikacji na stronie dot. powstania zarządzanej przez Urząd Marszałkowski Woj. Wlkp. (tzw. fanpage w ramach Facebook'a). Oczywiście cham nie omieszkał dodać, że to zdjęcie z jego kolekcji...

Prezentowany eksponat to fotografia zbiorowa wykonana w wejściu do leśniczówki Helenopol, zlokalizowanej w lesie obok Krotoszyna. Zdjęcie wykonano 20 kwietnia 1919 r.

Tło historyczne: Leśniczówka Helenopol w trakcie walk powstańczych stanowiła punkt pośredni i zaplecze pomiędzy głównymi pozycjami takimi jak Chachalnia, czy też Perzyce. Walki na odcinku pod Krotoszynem, a właściwe na froncie pod Zdunami, ustały wraz z początkiem marca 1919 r., tj. już po rozejmie w Trewirze. Zdjęcie wykonano w okresie bezpośrednio po zawieszeniu broni, ale jeszcze przed podpisaniem traktatu wersalskiego (tj. dnia 28 czerwca 1919 r.). Postanowienia traktatu wersalskiego weszły w życie wraz z początkiem roku 1920, cały ten okres powodował konieczność utrzymywania sił w linii ze względu na możliwe prowokacje. Front wielkopolski zlikwidowano formalnie w marcu 1920 r. Największe nasilenie walk pod Zdunami i w okolicach to styczeń i luty 1919 r. Warto odnotować, że w trakcie tych walk użyto m.in. przez stronę niemiecką gazów bojowych, jak i pociągu pancernego.

Opis zdjęcia: Na zdjęciu widzimy żołnierzy Sił Zbrojnych Polskich w byłym zaborze pruskim w towarzystwie dwóch leśników, sanitariuszki oraz prawdopodobnie członków rodziny jednego z leśników (warto wspomnieć, że ówcześni leśnicy wspierali oddziały powstańcze). Zdjęcie, tak jak już wspomniano na wstępie, wykonano w wejściu do leśniczówki Helenopol. Żołnierze umundurowani są w kurtki mundurowe wz. 1915. Na kołnierzach widać, charakterystyczne dla Wojsk Wielkopolskich, biało czerwone taśmy. Obuwie różne, tj. zarówno saperki piechoty, jak i trzewiki z owijaczami. Nakrycia głowy, to przede wszystkim, poniemieckie czapki podoficerskie oraz tzw. feldmyce. Aczkolwiek na zdjęciu odnajdziemy także tzw. maciejówki. Warto zwrócić uwagę na różne orły, tj. zarówno te powstańcze wz. 1919, jak i wcześniejsze wz. 1917, które przewidziano dla Polskiej Siły Zbrojnej (tj. orły z tarczą amazonek). Postać stojąca z lewej, tj. żołnierz z tzw. feldmycą na głowie, za pasem głównym posiada dwa charakterystyczne granaty trzonkowe wz. 1917. Na uwagę zasługują postacie z lornetkami siedzące w pierwszym rzędzie. Są to, od lewej, kapral i plutonowy (ew. sierżant) Wojsk Wielkopolskich. Jak wynika z podpisu, kapral po lewej jest jego autorem. Posiadają oni, jako jedyni, regulaminowe rogatywki Wojsk Wielkopolskich wz. 1919 z charakterystycznymi treflami. Zatem mimo, że zdjęcie przedstawia schyłek walk powstańczych, to nawet w oddziale frontowym, mamy różne nakrycia głów.

Podpis zdjęcia (próba odczytu): Helenopol, 29 kwietnia 1919 r.Kochaneczku!

Potwierdzam odbiór Twojej ostatniej pocztówki. Przeciwnie niemal co dzień myślę o Tobie, lecz Ty również milczysz jak grób.

W przyszłości przyrzekamy sobie wzajemną poprawę. Wszechstronne zdjęcia naszej całej warty pamiątka pierwszego dnia wielkanocnego. A do Twego pytania, później o tym pomyślę. Pisz (nieznane?) a często i czule.

Na zawsze Twój szczery (podpis nieczytelny).

Opis z boku: Siedzę z lewej strony owej Pani.
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 532 razy od 19 czerwca 2014
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.