Czapka garnizonowa st. chor. sztab - gabardyna

Duże zdjęcie Czapka garnizonowa st. chor. sztab - gabardyna
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
17 / 51
<
>
Czapka gabardynowa chorążego (wz.71).
Otok żółty 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki.
Orkiestra reprezentacyjna Warszawskiego Okręgu Wojskowego również z takimi otokami występowała, miała też żółte pasy.
Data dodania: 23 lipca 2014
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dobry
Armia: 57
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 691 razy od 23 lipca 2014
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
17 lutego
Przepisy ubiorcze z 1952, 1961 i 1972 r. mówią o tym, że w 1 WDP i później w 1 WDZ żołnierze noszą żółte otoki na czapkach garnizonowych. Przepisy dotyczą wszystkich żołnierzy którzy są w strukturach dywizji, nie tylko dowództwa czy sztabu dywizji, tak jak w desancie, wszyscy żołnierze dywizji (brygady) powietrznodesantowej noszą bordowy beret, nie tylko sztabowcy. Co do brygady kawalerii to brygada była samodzielną i nie wchodziła w skład 1 WDP a tym bardziej jak przekształciła się w dywizję w związku z tym"rządziła się swoimi prawami".
16 lutego
Drodzy Koledzy, nie ulega watpliwości, że żółte otoki funkcjonowały na czapkach 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej - jest to oczywista oczywistość. Ale spróbujcie doprecyzować, sprawdzić czy uwaga Kolegi eLeRman63, że żółty otok przysługiwał tylko 1 WDZ , do końca wyczerpuje ten temat. Czy określenie "tylko 1 WDZ" dotyczy tylko dowództwa 1 Dywizji w Legionowie, czy ma zastosowanie również do jednostek podległych 1 WDZ  - np. do 1 Praskiego Pułku Zmechanizowanego lub 1 Warszawskiej Brygady Pancernej  z Wesołej?? Czy w 1 Warszawskiej Dywizji Piechoty i podległych jej jednostkach do 1955 roku stosowano żółte otoki ?? Czy któryś z trzech pułków ułanów wchdzących w skład 1 Warszawskiej Brygady Kwawalerii (od maja 1945 - 1 WDK) stosował żółte otoki ?? 
8 lutego
Dzięki za uwagę.
Kustosz
6 lutego
Żółty otok przysługiwał tylko 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.

Rejestracja i logowanie w serwisie oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.