Matka Boża Frydecka nr 270 w Kolekcja Figurek i Pluszaków w MyViMu.com

Matka Boża Frydecka nr 270

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
102 / 187
<
>
Matka Boża Frydecka

Bazylika Nawiedzenia Matki Bożej we Frydku- Śląsk cieszyński

Opis: figura wykonana z porcelany szkliwionej, pochodzi z przełomu XIX/XX wieku.

Znakowanie wyrobu: numer 270

Wymiary: wysokość 23,5 cm, szerokość 6 cmJan Bernard Prażma z Bilkowa, opiekun Mateusza Rudolfa z Oppersdorfu (1644–1666), kazał za miastem na zalesionym wzgórzu Wapiennik, niedaleko drogi do Liskowca, postawić rzeźbę z piaskowca przedstawiającą Matkę Bożą z Dzieciątkiem stojącą na głowie węża i na półksiężycu. Autorem rzeźby był najprawdopodobniej pochodzący z Raciborza rzeźbiarz i mistrz kamieniarski Salomon Steinhoffer († 1665), który wcześniej pracował przy budowie zamku Oppersdorfów w Głogówku oraz raciborskich kościołów. Działał również we Frydku, gdzie prawdopodobnie wykonał, do dzisiaj istniejący, ołtarz główny z 1665 r. w kościele św. Jodoka. Wyniki najnowszych badań wskazują na podobieństwo typologiczne frydeckiej Madonny i rzeźby maryjnej z Mariazell w Styrii.Pozostałe informacje w języku polskimhttp://www.basilica.cz/pl/text/8-strucna-historie-poutniho-chramu-navstiveni-panny-marie-papezske-mensi-baziliky.html
Data dodania: 16 sierpnia 2014
Datowanie przedmiotu: 1880 - 1920
Miejsce pochodzenia: Śląsk Cieszyński
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 484 razy od 16 sierpnia 2014
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.