Karabin maszynowy ZB vz.26 /vz30/

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
4 / 33
<
>
Wykopek . Spedzil w ziemii okolo 60 lat ." Starszy brat " slawnego angielskiego BRENA !!!!!!!!!!!!!!!Karabin maszynowy ZB vz. 26 został skonstruowany przez Vaclava Holka w 1926 roku w czechosłowackich zakładach zbrojeniowych Zbrojovka Brno, które rozpoczęły jego produkcję w roku 1928.Licencję na produkcję karabinu wykupiła brytyjska firma Royal Small Arms Factory, która wprowadziła w nim szereg zmian i nadała karabinowi nazwę BREN .Poprawiona wersja z nieznacznie zmienioną konstrukcją wewnętrzną i sposobem produkcji była znana jako karabin maszynowy ZB vz. 30Broń ta używana była między innymi w armii czechosłowackiej, niemieckiej (pod nazwą MG-26(t)), chińskiej, rumuńskiej, słowackiej, litewskiej, sowieckiej, północnokoreańskiej i jugosłowiańskiej. W Czechosłowacji służył także za uzbrojenie lekkich samochodów pancernych takich jak OA vz.30 lub OA vz.27 i tankietki Tančik vz.33. Po zajęciu Czechosłowacji ZB vz. 26 przejęły jednostki niemieckiego Waffen-SS które używały go w roli lekkiego karabinu maszynowego.
Data dodania: 15 listopada 2014
Datowanie przedmiotu: 1928 - 1938
Miejsce pochodzenia: Czechosłowacja
Stan eksponatu: Dostateczny
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1446 razy od 15 listopada 2014
Reklama
Dodaj komentarz
13 maja, 19:38 , edytowany: 13 maja, 19:41
Dziękuje za dobre słowo. Zaczynałem w innych latach. Dokładnie pierwsze wykopki to rok 1976. Pózniej pierwsze zakupy na bazarze w 1978 roku.....itd. Na polskie pozyjce do Krasnobrodu z Dolnego Sląska (bo u mnie tylko niemczyzna) rozpocząłem podróże od 1984 roku. Siłą rzeczy te fanty wyskakiwały wtedy w lepszym stanie. Może kiedyś wrócę na tą stronę i pokaze wiecej pozycji z tamych lat?
.....Pozdrawiam. 
Kustosz
11 maja, 21:51
Jak na wykopek to rewelacyjny stan. Gratuluję eksponatu.
20 listopada 2014
bylo w ziemii i dobrze zabezpieczone ...........ktos owinal to w szmaty ktore pomogly w pierwszym okresie .............strychu ani doniczki nie bylo w poblizu . teraz wisi blisko strychu ............doniczki zabrala zona .
20 listopada 2014
To było w ziemi przez 60 lat?? chyba w doniczce na strychu
16 listopada 2014
Całkiem ładny stan jak na tyle w ziemi. Gdzie wydobyty??
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.