Praskie Jezulatko nr 902 w Kolekcja Figurek i Pluszaków w MyViMu.com

Praskie Jezulatko nr 902

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
126 / 187
<
>
Praskie Jezulatko

Opis: figura wykonana z porcelany szkliwionej, przełom koniec XIX lub początek XX wieku

Znakowanie wyrobu: 902Fabryka porcelany Žacléř - Schatzlar, fabryka wprowadziła numerację figurek w postaci trzycyfrowego numeru odciśniętego w prostokątnej ramceWymiary: wysokość 14,0 cm, szerokość 6,0 cm

Opis:

Licząca 45 cm drewniana figurka Praskiego Dzieciątka Jezus znajduje się w Kościele Panny Marii Zwycięskiej na Małej Stranie, przy ulicy Karmelitskiej. Jest to najsłynniejsze sanktuarium Dzieciątka Jezus na świecie. Figura jest dziełem nieznanego hiszpańskiego artysty z połowy XVI wieku.

W 1655 r. biskup Pragi dokonał koronacji Jezulatka, a Praga stała się centrum kultu Bożej Dzieciny. Praskiemu Jezulatku przypisuje się wiele cudów, np. obronę Pragi podczas oblężenia szwedzkiego oraz uratowanie przed epidemią

Jezulatko jest przebierane przez siostry karmelitanki w jedną ze swoich 70 szat, w zależności od okresu liturgicznego oraz szczególnych okazji.

http://www.dopragi.pl/praskie-jezulatko/
Data dodania: 21 grudnia 2014
Datowanie przedmiotu: 1870 - 1920
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 566 razy od 21 grudnia 2014
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.