Praskie Jezulatko nr 438 w Kolekcja Figurek i Pluszaków w MyViMu.com
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
128 / 187
<
>
Praskie Jezulatko

Opis: figura wykonana z porcelany szkliwionej, przełom koniec XIX lub początek XX wieku

Znakowanie wyrobu: 438Fabryka porcelany Žacléř - Schatzlar, fabryka wprowadziła numerację figurek w postaci trzycyfrowego numeru odciśniętego w prostokątnej ramceWymiary: wysokość 18,0 cm, szerokość 9,0 cm

Opis:

Licząca 45 cm drewniana figurka Praskiego Dzieciątka Jezus znajduje się w Kościele Panny Marii Zwycięskiej na Małej Stranie, przy ulicy Karmelitskiej. Jest to najsłynniejsze sanktuarium Dzieciątka Jezus na świecie. Figura jest dziełem nieznanego hiszpańskiego artysty z połowy XVI wieku.

W 1655 r. biskup Pragi dokonał koronacji Jezulatka, a Praga stała się centrum kultu Bożej Dzieciny. Praskiemu Jezulatku przypisuje się wiele cudów, np. obronę Pragi podczas oblężenia szwedzkiego oraz uratowanie przed epidemią

Jezulatko jest przebierane przez siostry karmelitanki w jedną ze swoich 70 szat, w zależności od okresu liturgicznego oraz szczególnych okazji.

http://www.dopragi.pl/praskie-jezulatko/
Data dodania: 2 lutego 2015
Datowanie przedmiotu: 1870 - 1920
Miejsce pochodzenia: Czechy
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 498 razy od 2 lutego 2015
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.