OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
2 / 139
<
>
Dreier 1554 (3 fenigi), Brandenburgia, Joachim II Hektor, elektor brandenburski w latach 1535-1571.Moneta srebrna bita w latach 1553 - 1560 w mennicy berlińskiej, posiada otwór co wskazuje że była noszona przez kogoś jako np. talizman. Rewers wybity względem awersu z przesunięciem o ok 45 °, średnica 16 mm."Joachim II Hektor nadał całe zarządzanie mennicą berlińską , żydowskiemu mincerzowi Lippold'owi, który oznaczał swoje monety małym znaczkiem gwiazdy Dawida. Kiedy w 1571 roku zmarł elektor Joachim II, jego następca Jan Jerzy kazał natychmiast aresztować mincerza Lippolda, pod zarzutem oczarowywania i otrucia elektora oraz niewierności względem stopy menniczej. Aczkolwiek nie udowodniono mu żadnych zarzuceń, to 1573 został ogłoszony na nim wyrok śmierci. Po wykonaniu wyroku, ogłoszono ogólny rozkaz wydalenia wszystkich obywateli żydowskich z Marchii Brandenburskiej i na sto lat zabroniono im osiedlania się na terenie Marchii Brandenburskiej. Ostatnie zdjęcie przedstawia wykonanie owej kary, Lippolda stracono w Berlinie we wrześniu 1573 roku. Kiedy na stosie palono jego wnętrzności wraz z jednym z dowodów winy - magiczną księgą, z ognia wyskoczyła olbrzymia mysz. Zgromadzona licznie gawiedź rozpoznała w gryzoniu uciekającego ze stosu diabła. Był to dla berlińczyków ostatni i ostateczny dowód winy Lippolda.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Joachim_II_Hektor
Data dodania: 3 lutego 2015
Datowanie przedmiotu: 1554
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 1483 razy od 3 lutego 2015
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.