Tysiąc lat przyjaźni polsko - węgierskiej

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
77 / 99
<
>
Polska. 2000. Cp 1230



Milenium państwowości Węgier i przyjaźni polsko - węgierskiej.



Brama seklerska w Starym Sączu to jedna z trzech bram tego typu w Polsce. Pozostałe położone są też w Małopolsce: w Tarnowie i Koszycach Wielkich. Brama to dar od narodu węgierskiego, a dokładniej mieszkających na Węgrzech seklerów. Brama symbolizuje gościnność, a jej przejście ma przynosić szczęście.



Bramka seklerska stanęła w Starym Sączu w czerwcu 1999 roku. Była darem Seklerów dla Starego Sącza z okazji kanonizacji błogosławionej Kingi, węgierskiej księżniczki, żony księcia Bolesława Wstydliwego i założycielki miejscowego klasztoru klarysek. Kinga była córką króla Węgier Beli IV i wśród węgierskich katolików cieszy się dużą estymą. Święta jest szczególnie popularna wśród starszych pokoleń seklerów, węgierskojęzycznego ludu zamieszkującego Siedmiogród (dziś Rumunia), który już od średniowiecza miał za zadanie obronę wschodnich rubieży Korony św. Stefana, głównie przed zagrożeniem ze strony Turków osmańskich.



Na bramie seklerskiej ze Starego Sącza znajdują się wizerunki św. Kingi oraz św. Jadwigi, króla Polski, córki Ludwika Węgierskiego, żony Władysława Jagiełły.



Brama znajduje się w pobliżu klasztoru sióstr klarysek, nieopodal zbiegu traktu św. Kingi i ul. Bandurskiego.



3. Nadrukowany znaczek (70 gr) z wizerunkiem św. Kingi z bramy seklerskiej.
Data dodania: 20 lutego 2015
Datowanie przedmiotu: 2000
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 290 razy od 20 lutego 2015
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.