Przodownik Pracy Komunistycznej

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
47 / 73
<
>
Aluminiowa wpinka z Leninem "Przodownik Pracy Komunistycznej'. Na ostatnim zdjęciu wraz z zaświadczeniem.W czasach władzy radzieckiej istniało mnóstwo odmian znaczka "Przodownik komunistycznej pracy". Nimi nagradzali pracowników poszczególnych przedsiębiorstw, dziedzin gospodarki narodowej. Wszystkich istniejących znaczków nie da się opisać, ale istniał uniwersalny albo tzw. jednolity znaczek.

Był produkowany w różnych fabrykach ZSRR, dlatego niektóre elementy nieco zmieniały się u różnych producentów. W całym zaś, zasada podejścia do stworzenia znaczka była następna:

• albo aluminiowa podstawa z pokryciem z zimnych emalii

• albo stop miedzi i mosiądzu z pokryciem z gorących emalii.

Sam jednolity znaczek stanowił pionowy prostokąt, podstawą którego stanowił rozwinięty w przeciwległą stronę trójkąt (piatigrannik). W dolnej części znajdował się emblemat sierpa i młota w obramowaniu gałęzi. Nad nimi rozmieszczał się napis "Przodownik komunistycznej pracy". Górną połowę znaczka zajmował portret Lenina na czerwonym tle z prawej strony i panorama z budową, polem itp. Dwa te obrazy rozgraniczał ślad wzbijającej się rakiety.Radzieckie prawodawstwo z 1966 roku zobowiązywało organy partyjne, by wspólnie z kierownictwem przedsiębiorstw stosować zachęty dla przodowników. W związku z tym wprowadzone zostały dodatkowe środki stymulacji. Został wprowadzony jednolity znaczek do noszenia na piersi "Przodownik komunistycznej pracy" oraz zaświadczenie.http://falerist.org/znaki/znachok-udarnik-kommunisticheskogo-truda.html
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 887 razy od 15 marca 2015
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.