Zwijki / Gilzy Cygaretowe... w Kolekcja Papierosów Patricco w MyViMu.com

Zwijki / Gilzy Cygaretowe Framos Noris

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
2 / 75
<
>
TUTKI PAPIEROSOWE FRAMOS krakowskiej firmy "NORIS" należącej do Władysława Bełdowskiego. Wchodziła ona w skład 3ch fabryk zjednoczonych w firmę HERBEWO.Jak widać już w tamtych czasach zdawano sobie sprawę z tego, że tak naprawdę nie tylko nikotyna ma negatywne działanie na organizm człowieka. Prawidłowo zdiagnozowano, że w dymie tytoniowym obecny jest cyjanowodór (HCN), znany wtedy bardziej pod nazwą kwasu pruskiego, jak też tlenek węgla (CO), który w tamtych czasach nosił brzmiącą dziś dość archaicznie nazwę „niedokwas węgla”. Rozwiązaniem tego toksycznego problemu miała być wata Salvesol ( tutki na zdjęciu). W tekście sławiącym jej zalety producent powołuje się na pozytywną opinię profesora Antoniego Marsa - ginekologa i położnika, profesora i rektora Uniwersytetu Lwowskiego.Twórcą waty Salvesol używanej własnie do wyrobu Tutek cygaretowych FRAMOS był Władysław Bełdowski, magister farmacji i chemik. Współwłaściciel spółki akcyjnej HERBEWO ( budynek gdzie miesciła się główna siedziba firmy stoi do dziś w Krakowie na Alei Trzech Wieszczów )Już w tamtych czasach istniało wiele podróbek oryginalnych i drogich produktów. Na opakowaniu i w środku paczki są ostrzeżenia o tanich podróbkach w których zamiast waty Salvesol stosowano waty nasączone aniliną i kurkumą. A robiono to tylko po to by zabarwić je na żółto i upodobnić do oryginalnych tutek.
Data dodania: 12 kwietnia 2015
Datowanie przedmiotu: 1916 - 1935
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 922 razy od 12 kwietnia 2015
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.