Brytyjski guzik wojskowy
Guzik należał do żołnierza lub oficera General Service Corps, rekrutujących się głównie spośród rezerwistów-specjalistów, którzy nie zostali wcieleni do innych jednostek lub korpusów. Korpus zazwyczaj jest aktywny tylko w czasie wojny. Guziki tego wzoru wprowadzono w 1901 roku(?), po 1952 roku nieznacznie uległ zmianie rysunek herbu na guziku więc można przypuszczać, że po jakimś czasie zmieniono również wzór obowiązujących guzików. Wcześniejszy wzór guzika (z koroną wiktoriańską obowiązywał w latach 1871-1901.
Awers przedstawia herb Wielkiej Brytanii, który noszony jest przez władców oraz którym posługuje się również administracja i rząd, w tym wojsko, umieszczając go m.in. na monetach i publicznych budynkach. W tarczy herbowej czterodzielnej w krzyż, w polach pierwszym i czwartym, czerwonych, po trzy złote lwy patrzące (herb Anglii), w polu drugim-złotym z czerwoną podwójną bordiurą ozdobioną liliami, lew czerwony wspięty, język i pazury błękitne (herb Szkocji), w polu trzecim błękitnym złota harfa (herb Irlandii). Tarczę otacza pas z napisem w języku francuskim: HONI SOIT QUI MAL Y PENSE - Wstyd (hańba) temu kto o tym źle myśli (widzi w tym coś nieprzystojnego) - dewiza Orderu Podwiązki, czyli najwyższego cywilnego i wojskowego odznaczenia Wielkiej Brytanii. W klejnocie nad koroną królewską, złoty lew ukoronowany. Tarczę podtrzymuje złoty lew Anglii i srebrny jednorożec Szkocji. Poniżej motto w języku francuskim: DIEU ET MON DROIT, które zostało zaadaptowane jako dewiza monarchii przez Henryka V - tłumaczone jako: Bóg i moje prawo.
Motto DIEU ET MON DROIT oznacza boskie prawo monarchy do koronacji i zostało wprowadzone w heraldyce brytyjskiej monarchii za czasów króla Henryka V Lancastera, czyli w latach 1413-1422.
http://www.buttonarium.eu/kolekcja/guzik/6981
Data dodania: 1 czerwca 2015
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis
Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!