JEDNOSTKA WOJSKOWA "NIL"

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
6 / 6
<
>
Odznaka pamiątkowa, którą stanowi tarcza z poprzecznie umieszczonymi od góry w kolejności trzema kolorami - czarnym, zielonym i niebieskim - będącymi odzwierciedleniem trzech rodzajów taktyki stosowanej przez żołnierzy Jednostki: w terenie zurbanizowanym, leśnym oraz w środowisku wodnym. Na tarczę, w jej osi, nałożony jest nóż szturmowy wzór 98 - symbol jednostek specjalnych - w ten sposób, iż górna krawędź jelca noża styka się z dolną krawędzią górnej części obrysu tarczy, zaś rękojeść wystaje ponad tarczę. Sztych głowni noża wystaje poza dolny obrys tarczy. Na głowni noża - poniżej jelca - umieszczony jest półokrągły stylizowany zwój papirusu, na którym znajduje się czarny napis "NIL", będący pseudonimem używanym przez patrona Jednostki gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa. Na głowni noża - poniżej zwoju papirusu a nad górną częścią sztychu - nałożona jest odznaka pamiątkowa Kierownictwa Dywersji AK, którego tradycje dziedziczy Jednostka. Odznakę stanowi bagnet o kształcie miecza rzymskiego, na ostrzu, pod jelcem, umieszczony jest znak "Polski Walczącej", na jelcu zaś napis "KEDYW". Głownię metalowej rękojeści stanowią litery "OS" (Oddział Specjalny). Odznaka, poza trójkolorowym wypełnieniem tarczy, jest w kolorze białego metalu z wyraźnie przyciemnionymi literami napisów i znaku "Polski Walczącej" oraz rękojeści noża szturmowego. Odznaka pamiątkowa została wprowadzona decyzją Nr 305/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 10 sierpnia 2010 r.
wymiary : 48x34 mm
wykonanie : TECHNIKA - Jerzy Domicz
Data dodania: 12 września 2015
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 794 razy od 12 września 2015
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.