OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
49 / 55
<
>
Kra jZSRR

Okres Związek Radziecki (1961-1991)

Rodzaje monet Monety obiegowe

Nominał2 kopiejki

Rok1972

Stop Miedź-Aluminium-Cynk

Rodzaj rantu Ząbkowany

KształtOkrągły

Układ awers/rewersNieodwrócony

Waga (gr)2

Średnica (mm)18

Grubość (mm)1.1



Utworzenie ZSRR

Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich oficjalnie utworzony 30 grudnia 1922 roku. Największym członem państwowym który wszedł w skład ZSRR była powstała w wyniku rewolucji październikowej Rosyjska Federacyjna Socjalistyczna Republika Radziecka. Kolejnymi państwami które weszły w skład federacji były uzależnione od rosyjskich bolszewików państwa narodowe. Utworzenie kraju poprzedziły sukcesy bolszewików w rosyjskiej wojnie domowej, klęska próby poszerzenia rewolucji na Zachód (klęska w wojnie z Polską) i stabilizacja państwa rosyjskiego która dokonała się przez wprowadzenie Nowej Polityki Ekonomicznej. Od początku istnienia ZSRR jednopartyjną władzę w państwie objęła Rosyjska Partia Komunistyczna (bolszewików). Partia ta wpłynęła na powstanie odrębnej ideologii komunizmu poprzez utworzenie w 1919 roku Międzynarodówki Komunistycznej.

Lenin wymógł przekształcenie czterech republik radzieckich: Ukrainy, Białorusi, Rosji i Federacji Zakaukaskiej w konfederację, występując przeciwko planowi Stalina włączenia pozostałych republik do RSFSR jako republik autonomicznych. Związek republik w skład której weszła Federacja Rosyjska, Kazaska ZSRR, Kirgiska SRR, Białoruska SRR, Federacja Zakaukaska i Ukraińska SRR powołano do życia 30 grudnia 1922. Pierwszym szefem rządu ZSRR został Lenin, a Funkcje nominalnej głowy państwa sprawować mieli rotacyjnie przedstawiciele wszystkich republik.

Na czele nowego państwa stanął dotychczasowy premier Rosji, Włodzimierz Lenin. Funkcje nominalnej głowy państwa sprawować mieli rotacyjnie przedstawiciele wszystkich republik. W pierwszych latach istnienia kraju ograniczono rewolucyjny terror, zachowując jednak dyktaturę partii. Ponadto rozpoczęto proces otwierania się na zagranicę (przyjęcia pomocy humanitarnej od Stanów Zjednoczonych Ameryki czy układ w Rapallo z Republiką Weimarską). Lenin łącząc cześć republiki radzieckie: Ukrainę, Białoruś, Kazaska ZSRR, Kirgiska SRR, Rosję i Federację Zakaukaską zapobiegł planowi Józefa Stalina który planował włączenie owych republik do RSFSR jako republik autonomicznych.

W chwili utworzenia ZSRR posiadał dwa państwa będącego jego klientami. Były to Mongolska Republika Ludowa i Tuwińska Republika Ludowa.

W ostatnich latach życia Lenina gospodarka kraju została odbudowana z okresu zapaści gospodarczej wywołanej długoletnimi wojnami i nieudolną polityką gospodarczą. Nowa Polityka Ekonomiczna Lenina łączyła współistnienie firm prywatnych i państwowych, model ten nazywany jest gospodarką mieszaną. Odchodzono od nacjonalizacji, a w części inwestycji NEP-u, ZSRR wsparty został przez zagranicznych inwestorów. Po raz pierwszy od rewolucji kraj prowadził zorganizowaną wymianę technologiczną z innymi państwami. Za priorytet NEP uważał politykę rolną. Ziemia należała wyłącznie do prywatnych właścicieli, gdyż idea skolektywizowania rolnictwa spotkała się z silną opozycją. Polityka NEP-u poskutkowała szybką odbudową kraju, w 1928 roku, produkcja rolna i przemysłowa powróciła do poziomu sprzed I wojny światowej.

Jednym z nielicznych państw z którym ZSRR nawiązało bliższe kontakty były Chiny rządzone przez Sun Jat-sena. ZSRR w 1923 roku zrezygnowało z roszczeń względem Chin, a w styczniu spisano Manifest Sun-Joffe regulujący stosunki między krajami. Kolejnym państwem z którym ZSRR utrzymywało ciepłe relacje był Meksyk.
Data dodania: 17 września 2015
Datowanie przedmiotu: 1972
Miejsce pochodzenia: ZSRR
Stan eksponatu: Dostateczny
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 358 razy od 17 września 2015
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.