2 złote 2009 ,Husarz w Muzeum - Kolekcja z Pomorza Zachodniego w MyViMu.com
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
41 / 46
<
>
Moneta o nominale 2 zł z serii:

Historia Jazdy PolskiejNominał: 2 zł

Emisja: 2009

Stempel: zwykły

Materiał: GN

Średnica: 27mm

Waga: 8.15g

Nakład: 1 400 000

Stan: MenniczyAwers monety: Wizerunek orła ustalony dla godła rzeczypospolitej Polskiej, po bokach orła oznaczenie roku emisji: 20-09, pod orłem napis: zŁ 2 zł, w otoku napis: RZECZYPOSPOLITA POLSKA, poprzedzony oraz zakończony sześcioma perełkami. Pod lewą łapą orła znak mennicy: M/W.

Rewers monety: Stylizowany wizerunek husarza z XVII wieku, na koniu, w zbroi, ze skrzydłem husarskim i skórą lamparcią na plecach, trzymającego kopię z proporcem. z lewej strony półkolem napis: HUSARZ – XVII w.

Rant monety: ośmiokrotnie powtórzony napis: NBP, co drugi odwrócony o 180 stopni, rozdzielony gwiazdkami."Husarze" to najpiękniejsza jazda w Europie przez wybór ludzi, piękne konie, wspaniałość stroju i dzielność koni [...]” – tak o naszej husarii pisał w 1699 r. Francois Paul d'Alerac, opowiadając o czasach króla Jana III Sobieskiego.Początki polskiej husarii sięgają przełomu XV i XVI w. Pierwszymi husarzami byli Serbowie i Węgrzy, którzy przybyli do Polski walczyć z Turkami. Służyli za pieniądze jako zaciężna jazda; pierwsze sukcesy odnieśli już w 1506 r. pod Kleckiem, rozbijając znaczne siły tatarskie.

Husarię spośród wszelkiej jazdy wyróżniały skrzydła, które przełomu XVI/XVII w. stały się jej znakiem rozpoznawczym.

Husaria była wyjątkowym zjawiskiem – tak ją postrzegano zarówno w czasach jej świetności, jak i później, gdy jej legenda służyła pokrzepieniu serc, przypominając czasy chwały oręża polskiego.źródło

http://www.numizmatyka24.pl/2-zl-2009-historia-jazdy-polskiej-husarz-xvii-wiek-p-977.html
Data dodania: 31 grudnia 2015
Datowanie przedmiotu: 2009
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 331 razy od 31 grudnia 2015
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.