OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
6 / 23
<
>
Fabryka Czekolady A. PIASECKI S. A., Kraków.

Wym. 13 cm x 9 cm x 9 cmPuszka została wyprodukowana w fabryce puszek i wyrobów tłoczonych z blachy Tadeusza Oroszeny Bohdanowicza, która mieściła się w Krakowie na Prądniku Białym l. 50.

Wzór prawnie zastrzeżony 1935.Adam Piasecki, nazywany „Królem czekolady”, założył w 1898 r. w Krakowie małą firmę cukierniczą, która składała się z niewielkiej pracowni ze sklepem. W 1901 r. przeniósł swoją działalność do większego, bardziej funkcjonalnego lokalu, gdzie mógł rozpocząć produkcję wyrobów cukierniczych na większą skalę. Następnie w 1910 r. uruchomił Fabrykę Cukrów i Czekolady. Swój pierwszy sklep otworzył w kamienicy przy Rynku Głównym w Krakowie. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Piasecki w obawie przed upaństwowieniem, przekształcił w roku 1920 swoje przedsiębiorstwo w spółkę akcyjną – „A. Piasecki, Fabryka Czekolady w Krakowie S.A.”. Po wybuchu II wojny światowej produkcję ograniczono, zaś w 1944 r. całkowicie ustała. W 1949 fabryka zostaje przejęta przez Państwowe Zjednoczenie – Fabryki Cukierków i Czekolady, zaś później wejdzie w skład powstałych Zakładów Przemysłu Cukierniczego Wawel.
Data dodania: 15 stycznia 2016
Datowanie przedmiotu: 1935
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 811 razy od 15 stycznia 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.