Podpis Jana Kochanowskiego

Duże zdjęcie Podpis Jana Kochanowskiego
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
36 / 72
<
>
Podpis Jana KochanowskiegoCiekawy jest tytuł Kochanowskiego: proboszcz poznański. Nigdy nie słyszałem o tym, że Kochanowski, żonaty i dzieciaty był proboszczem. W wyniku poszukiwań znalazłem taką informację na stronie metrocafe.pl:"Był proboszczem

I to nawet dwóch parafii - w Poznaniu i w Zwoleniu. Kariera kościelna była w tamtych czasach powszechną praktyką wśród możniejszych świeckich. Funkcja proboszcza była po prostu intratną posadą. Wraz z objęciem katedry poznańskiej w 1564 roku Kochanowski przejął sześć wsi oraz miał prawo do pobierania dziesięciny z kilku innych. Nie miał jednak święceń kapłańskich ani nie sprawował urzędu osobiście, a jedynie korespondencyjnie albo przez pełnomocnika. Zresztą raczej nie przykładał się do swoich obowiązków. Wizytator parafii w Zwoleniu odnotował: "Pleban pan Jan Kochanowski, prepozyt poznański, nie ma święceń i nie rezyduje w swojej parafii; nie ma wiadomości, gdzie przebywa, uposażenie plebańskie jest bowiem zaniedbane, chociaż pleban jest dobrze opatrzony". Po dziesięciu latach zrzekł się probostwa w Poznaniu i Zwoleniu, a zaraz potem ożenił z Dorotą i osiadł w Czarnolesie."
Data dodania: 24 stycznia 2016
Datowanie przedmiotu: 1900 - 1904
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Numer/sygnatura producenta: Dzieje Polski, t.3, s.386
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 505 razy od 24 stycznia 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.