E. Wedel (22 Lipca) - Cacao

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
16 / 23
<
>
Zakłady Przemysłu Cukierniczego im. "22 Lipca" d. E. Wedel, Warszawa.

Wym. śr. 8 cm x wys. 15,3 cmPuszka po kakao o zawartości 1/4 kg. Na puszcze umieszczono przepis przyrządzenia napoju w trzech językach (angielskim, polskim, francuskim). Produkt przeznaczony na eksport, co tłumaczyłoby brak pełnej nazwy przedsiębiorstwa.W 1851 r. K. Wedel otwiera na ul. Miodowej w Warszawie sklep, a przy nim Parową Fabrykę Czekolady p.f. "C. E. Wedel". Do pierwszych wyborów przedsiębiorstwa zaliczały się karmelki śmietankowe. Rozwój firmy nastąpił po sprowadzeniu z Paryża maszyny do walcowania masy słodowej i rozpoczęciu produkcji czekolady pitnej. W 1876 r. Karol Wedel przekazuje fabrykę jako prezent ślubny swojemu synowi Emilowi Fryderykowi Wedlowi. W tym czasie powstaje znany do dzisiaj znak towarowy E. Wedel. W latach 1927-1931 wybudowano nową fabrykę na Kamionku, gdzie została przeniesiona produkcja. W 1932 r. firma stała się spółką akcyjną. W czasie II wojny światowej przedsiębiorstwo Wedla nadal funkcjonowało. W 1949 r. fabrykę znacjonalizowano, a w 1951 r. nadano jej nazwę Zakładów Przemysłu Cukierniczego im. "22 Lipca" d. E. Wedel. W 1960 r. połączono je z innym dużym warszawskim zakładem o nazwie "Syrena", czyli dawną Fabryką Fuchsa. W 1968 r. przyłączono dodatkowo Milanowską Fabrykę Cukierków, niegdyś Pomorskiego. W 1990 r. ZPC "22 Lipca" stały się jednoosobową spółką Skarbu Państwa i zmieniły nazwę na "E. Wedel" S.A.
Data dodania: 29 lutego 2016
Datowanie przedmiotu: 1951 - 1989
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1480 razy od 29 lutego 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.