Obrączka Żelazo za złoto 1914r.

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
163 / 188
<
>
Obrączka ze złota i żelaza. wewnątrz zloto a na zewnątrz żelazo. Eksponat z ciekawą historią, otrzymałem go od przedstawiciela rodziny herbu Sulima Pana Witolda S.
Obrączka była w rodzinie od 1914r teraz ja mam zaszczyt jej posiadania. Otrzymywana za oddane złoto na cele armii „Gold Gab Fur Eisen 1914” (Dałem złoto na żelazo 1914); .
Oto fragment odezwy z tamtych czasów jaką 9 października 1914 roku ogłoszono do kobiet:
trzeba ofiar nadzwyczajnych. Powinniśmy składać na Ołtarzu Ojczyzny kruszec...niech złoto, które...jest symbolem ślubów małżeńskich ...przekute w pieniądz...będzie pierwszą monetą na zaopatrzenie Legionów naszych.
Data dodania: 7 marca 2016
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 856 razy od 7 marca 2016
Reklama
Dodaj komentarz
12 marca 2019
ciufa dziękuję pięknie za opinie a Liu_Tianshi - dzięki za troszkę histori.
Kustosz
9 marca 2019
Warto nadmienić, że modę na tzw. biżuterię patriotyczną zapoczątkowała królowa Luiza Pruska (1776-1810). Wymieniano wtedy kosztowności na żeliwne odpowiedniki z mottem j.w., z przeznaczeniem na dozbrojenie armii. Było to poczytywane jako przejaw patriotyzmu i poświęcenia dla ojczyzny. W produkcji biżuterii patriotycznej przodowała gliwicka huta. Moda przygasła ok. roku 1840.
Kustosz
8 marca 2019
Piękny eksponat ! Z medalami z tej "okazji " już się spotkałem,ale taki okaz widzę pierwszy raz !
Gratuluję i pozdrawiam !
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.