3 grosze 1783 w Pepemag Muzeum w MyViMu.com
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
33 / 33
<
>
http://www.poszukiwanieskarbow.com/numizmatyka/duttchen.html
w latach 1771-86 moneta stanowiła 1/30 reichstalara, bita według stopy 16 1/2 talarowej. Próba 0,283, waga 1.67 g (należy pamiętać, że to waga przeciętna monet prosto z mennicy), fajn 0.472 (zawartość srebra w gramach w jednej monecie).
Co to są te "dutki" (niem. düttchen)? - jest to zwyczajowa nazwa polskiego i pruskiego trojaka, z czasem rozciągnięta na monety trzy krajcarowe. Obecnie na południowych terenach Polski dalej to słowo jest używane, mniej więcej w takim znaczeniu jak "forsa" czy "szmal". W języku niemieckim funkcjonuje w zasadzie tylko dla monet z przełomu XVIII/XIX wieku. Moneta ta po śmierci Fryderyka Wielkiego była bita jeszcze przez Fryderyka Wilhelma III (w nieco zmienionej postaci) jako 3 grosze w Berlinie (A) w latach 1800-7 oraz w latach 1807-8 jako 3 krajcary w Kłodzku (G - od nazwy miasta w języku niemieckim Glatz). W 1821 roku wprowadzono nową monetę, która zastąpiła 1/24 talara i nasze dutki jako tzw. "srebrny grosz" (niem. "silber groschen").
Data dodania: 20 marca 2016
Datowanie przedmiotu: 1783 - 1784
Miejsce pochodzenia: Prusy Królewskie
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Cykl: numizmatyka
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 487 razy od 20 marca 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.