OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
3 / 11
<
>
Brakteat, połowa monety. Waga 0,2 g.Brakteat – moneta wybijana jednostronnie z cienkiej blaszki na miękkiej podkładce (od łac. bractea – blaszka). Stempel odciśnięty wypukło na awersie pojawiał się jako wklęsły (negatyw) na rewersie. W postaci brakteatów bito przede wszystkim w XII - XIV wieku w środkowej Europie niskowartościowe denary.

Brakteaty zasługują na szczególną uwagę numizmatyków. I w sensie dosłownym! Są bardzo delikatne, czasem wystarczy mniej delikatne uchwycenie palcami aby cieniutką monetę uszkodzić. Powinni o tym pamiętać zwłaszcza "poszukiwacze skarbów". Adrenalina buzująca we krwi po usłyszeniu "pozytywnego" sygnału i widok przybrudzonych ziemią krążków powodują, że bardzo wiele brakteatów jest niszczonych już na miejscu znalezienia przy próbie wytarcia palcem dla wstępnej identyfikacji znaleziska. Nie mniej brakteatów zniszczono przy próbach niefachowego czyszczenia.https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Brakteat
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 527 razy od 25 marca 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.