Karabin Lee Enfield No. 5 w MMM - Muzeum Militariów Misiaczka w MyViMu.com
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
33 / 48
<
>
Karabin skonstruowano w 1944 jako skróconą i lżejszą wersję przepisowego brytyjskiego karabinu wojskowego Lee Enfield No. 4. Przeznaczony początkowo dla wojsk powietrzno-desantowych, był równiez używany przez żołnierzy 14 Armii na froncie birmańskim (walki z Japończykami) i podczas powojennych walk z komunistyczną partyzantką na Malajach. Ceniony za poręczność, przy zachowaniu większości zalet "długich" karabinów No. 1 Mk III oraz No. 4 (w tym legendarnej szybkostrzelności).

Produkowany w latach 1944 - 1947 przez Royal Ordnance Factory (ROF) Fazakerley oraz Birmingham Small Arms Factory. Wyprodukowano łacznie ok 250 000 egzemplarzy. W 1947 uznany za broń niecelną i wycofany z uzbrojenia (co jest interesujące, zważywszy, że egzemplarze, które po wojnie znalazły się na rynku cywilnym, były cenione przez myśliwych i strzelców sportowych właśnie za celność).

Broń znana jest obecnie jako "Jungle Carbine", chociaż nazwa ta nie była używana przez żołnierzy brytyjskich, a pojawiła się dopiero wiele lat po wojnie jako element marketingowy przy sprzedawaniu karabinów z demobilu.

W kolekcji: karabin wyprodukowany w lutym 1945 przez ROF Fazakerley, numer seryjny H2845, używany w Armii Brytyjskiej, po wojnie sprzedany na rynek cywilny i przerobiony na broń jednostrzałową (zablokowany magazynek).
Data dodania: 25 marca 2016
Datowanie przedmiotu: 1945
Miejsce pochodzenia: Wielka Brytania
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 939 razy od 25 marca 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.