Pistolet MAG-95 w MMM - Muzeum Militariów Misiaczka w MyViMu.com
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
13 / 47
<
>
Polski pistolet samopowtarzalny kalibru 9 mm skonstruowany w roku 1993, przez zespół pod kierownictwem inż. Mariana Gryszkiewicza i produkowany w latach 1995 – 1998 przez ówczesne Zakłady Mechaniczne „Łucznik” w Radomiu. Skrót MAG pochodzi od pierwszych liter imienia i nazwiska konstruktora, natomiast liczba 95 określa rok zakończenia prac nad prototypem. Pistolet zaprojektowano pod nabój 9 mm Parabellum i piętnastonabojowy magazynek.

"Błędem pierworodnym" MAG-a okazało się być zaprojektowanie go na podstawie jedynie własnych zakładowych wymagań taktyczno-technicznych (skądinąd opracowanych na podstawie najlepszych wówczas rozwiązań światowych), jednak bez oficjalnych wymagań wojska, które jakoś nie potrafiło się w tej kwestii dookreślić. Kiedy zaś decydentom w mundurach w końcu udało się sformułować i przedstać swoje wymagania, okazało się, że zbudowany w międzyczasie prototyp MAG-a dość znacznie przekracza określone w nich wymiary oraz masę.

Niemniej jednak, w 1995 roku przedstawiono go do badań prowadzonych w ramach konkursu na nowy pistolet dla Wojska Polskiego, gdzie konkurował z pistoletem WIST-94. Pomimo zdecydowanej przewagi MAG-95 nad WIST-em (MAG miał podczas prób dziesięciokrotnie mniej zacięć, był dużo bardziej stabilny podczas prowadzenia ognia, miał dużo wytrzymalszą i dopracowaną konstrukcję oraz miał dużo lepsze zabezpieczenie przed przypadkowym strzałem), radomski pistolet odrzucono z powodu właśnie nadmiernej masy i wymiarów...

W rezultacie, MAG-95 nie został przyjęty do uzbrojenia WP, był natomiast produkowany w niewielkich ilościach i używany przez Straż Graniczną, Służbę Więzienną, Pocztę Polską oraz użytkowników prywatnych - wszędzie zyskując bardzo pochlebne oceny. Natomiast zespół inż. Gryszkiewicza podjął prace nad "odchudzoną" wersją pistoletu, w wyniku której powstał model MAG-98.

W kolekcji: pistolet MAG-95 wyprodukowany przez Zakłady Mechaniczne "Łucznik"-Radom w roku 1997, o numerze seryjnym W00498, ze szkieletem oraz zamkiem w charakterystycznym brązowym kolorze (efekt anodyzowania w procesie produkcji). Egzemplarz znajdował się na wyposażeniu Straży Granicznej, z której został wycofany w roku 2014.
Data dodania: 25 marca 2016
Datowanie przedmiotu: 1997
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1781 razy od 25 marca 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.