Pistolet Mauser HSc w MMM - Muzeum Militariów Misiaczka w MyViMu.com
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
2 / 48
<
>
Broń skonstruowana przez Alexa Seidla z firmy Mauser w drugiej połowie lat trzydziestych jako "kompaktowy" pistolet dla policji i na rynek cywilny (na stosunkowo słaby nabój 7,65 x 17 mm Browning). Produkowana od 1940. Z powodu potrzeb wojennych przyjęta na uzbrojenie Kriegsmarine, Luftwaffe, sił lądowych (Wehrmacht, Waffen SS) oraz organizacji paramilitarnych. Do upadku III Rzeszy wyprodukowano ok 250 000 egzemplarzy (w latach 1945-46 wyprodukowano jeszcze ok 20 000 dla wojsk francuskich, które używały go bojowo m. in. w Indochinach). Po wojnie produkcję tego bardzo udanego pistoletu wznowiono w 1968 i produkowano (w zakładach Mauser w Obernsdorfie i na licencji we Włoszech) aż do 2000 roku.

Kaliber 7,65 mm, magazynek na 8 naboi (produkowano także wersję o kalibrze 9 mm). Nazwa "HSc" oznacza trzeci ("c") wzór pistoleu kurkowego-samonapinającego ("Hahnpistole-Selbstspanner"). Broń o doskonale opracowanych kształtach, praktycznie bez wystających części, bardzo poręczna.

W kolekcji: egzemplarz o numerze seryjnym 867456 wyprodukowany jesienią 1943. Okładki chwytu powojenne.
Data dodania: 26 marca 2016
Datowanie przedmiotu: 1943
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1215 razy od 26 marca 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.