OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
26 / 47
<
>
Radziecki pistolet maszynowy skonstruowany przez Gieorgija Szpagina w 1940. Zwycięzca konkursu na nowy pistolet maszynowy dla Armii Czerwonej (używane w tym czasie w niewielkich ilościach pistolety maszynowe Diegtiariewa oceniono jako nieudane). Wraz z karabinem SWT-40, pistoletem Wojewodina i karabinem maszynowym DS-39, broń Szpagina miała stanowić komponent nowej generacji uzbrojenia strzeleckiego Armii Czerwonej.

Połączenie rozsądnej prostoty konstrukcji (niezawodność) i dobrego przygotowania do produkcji masowej, dało w rezultacie jeden z nasłynniejszych i najpopularniejszych pistoletów maszynowych świata. Broń przyjęto na uzbrojenie Armii Czerwonej w 1941 roku. Wśród czerwonoarmistów szybko zaczęła być nazywana "Pepeszą" lub "bałałajką", zaś żołnierze niemieccy ochrzcili ja podobną nazwą - "Molotow-Gitarre" ("Gitara Mołotowa").

W 1942 rozpoczęto do "pepesz" produkcję magazynków łukowych, tańszych i bardziej niezawodnych niż bębnowe, używane początkowo i produkowane do 1944 (które w dodatku wymagały indywidualnego pasowania do konkretnego egzemplarza broni!)

Kaliber 7,62 mm (na nabój pistoletowy 7,62 x 25 mm). Magazynki na 71 (bębnowy) lub 35 (łukowy) naboi. Nazwa jest skrótem od "Pistoliet - Puliemiot Szpagina" i roku przyjęcia wzoru do uzbrojenia. Szacuje się, że wyprodukowano ok. 5 500 000 egzemplarzy tej niezwykle udanej broni.

Spotykane czasami twierdzenia, że PPSz-41 był kopią fińskiego pistoletu maszynowego "Suomi Kp/31" są nieprawdą. Natomiast faktem jest, że z "Suomi Kp/31" skopiowano konstrukcję magazynka bębnowego.

Po wojnie "Pepesze" produkowano na licencji w wielu krajach, m. in. w Polsce, w latach pięćdziesiątych (głównie na eksport do "krajów zaprzyjaźnionych", gdyż w ludowym Wojsku Polskim jako powojenny standard przyjęto pistolety maszynowe Sudajewa). Chiny produkowały z kolei na skale masową bezlicencyjne kopie.

W kolekcji: egzemplarz o numerze seryjnym WZ9522 (ВЗ9522), wyprodukowany w zakładach "Mołot" (Wiatskije Poliany) w 1944.
Data dodania: 26 marca 2016
Datowanie przedmiotu: 1944
Miejsce pochodzenia: ZSRR
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1141 razy od 26 marca 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.