Pistolet maszynowy PM-63 w MMM - Muzeum Militariów Misiaczka w MyViMu.com
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
21 / 48
<
>
Polski pistolet maszynowy, skonstruowany przez Piotra Wilniewczyca na początku lat sześćdziesiątych jako broń osobista, zwłaszcza dla załóg wozów bojowych. Produkowany od 1964 przez ówczesne Zakłady Metalowe "Łucznik" w Radomiu. W 1965 oficjalnie przyjęty na uzbrojenie Wojska Polskiego. Używany równiez przez Milicję Obywatelską i służby specjalne. Produkcję zakończono w 1974.

Kaliber 9 mm (na przepisowy radziecki nabój 9 x 18 mm Makarow). Magazynki na 15 lub 25 naboi. Broń strzela ogniem pojedynczym lub seryjnym, w zależności od siły nacisku na język spustowy (nie ma osobnego przełącznika ognia). Konstrukcja umożliwia przeładowanie broni jedną ręką.

Pistolet cieszył sie tzw mieszanymi opiniami. Doceniano przemyślaną i zwartą konstrukcję, jednak broń uchodziła też za niebezpieczną dla użytkownika i niecelną przy strzelaniu seriami. W języku potocznym pistolet nazywano "RAK" (pochodzenie nazwy nie do końca jest wyjaśnione, rozwinięcie jej jako skrótu "Ręczny Automat Komandosów" jest dyskusyjne, gdyż mianem "Automat" określano zupełnie inny rodzaj broni - np "Automat Kałasznikowa").

Ciekawostki:

1. PM-63 był chyba jedynym w historii polskim wyrobem skopiowanym i produkowanym masowo (rzecz jasna bez licencji) przez Chińczyków.

2. Funkcjonariusze Plutonu Specjalnego ZOMO, pacyfikujący Kopalnie "Wujek" w stanie wojennym w 1981, strzelali właśnie z PM-63

3. PM-63 (a zwłaszcza jego chińskie kopie) był bronią często wykorzystywaną w zamachach terrorystycznych.

W kolekcji: egzemplarz o numerze seryjnym ZK5593, wyprodukowany w Radomiu w 1974 r (ostatni rok produkcji).
Data dodania: 26 marca 2016
Datowanie przedmiotu: 1974
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1680 razy od 26 marca 2016
Reklama
Dodaj komentarz
18 marca
Bardzo dziękuję :-)
Na zdjęciu z linka bardzo ładnie widoczna kabura "milicyjna". Może warto zaprezentować swoje zbiory w Mivimy, zamiast wrzucac linki zewnętrzne?
17 marca
Super! Używam deko do rekonstrukcji Plutonów Specjalnych ZOMO i Wydziału Zabezpieczenia KSMO/WUSW:

http://www.milicja.info/img/full/psz/Pluton-specjalny-zomo-moro-ues-kask-PM63-RAK-noz-szturmowy-1.JPG

Pozdrawiam!
11 lipca 2016
Dzięki!
Ja odsługiwałem w 1984-85 w Toruniu :-) pozdro!
11 lipca 2016
No ująłeś mnie tą giwerką... Nosiłem takiego podczas regulacji ruchu. Pozdrowienia od szer. G.B. ksywa Kermit, JW4512 "R" Grudziądz- jesień 1988- 1990 :)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.