Pistolet FN Browning Model... w MMM - Muzeum Militariów Misiaczka w MyViMu.com

Pistolet FN Browning Model 1922

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
3 / 48
<
>
Belgijski pistolet, stanowiący rozwinięcie Browninga "Model 1910", skonstruowanego przez Johna M. Browninga i produkowanego przez Fabrique Nationale d'Armes de Guerre (FN) w Herstal w Belgii. Nowy model, opracowany na zamówienie armii Królestwa Jugosławii w roku 1922, był większy od poprzednika (dłuższa lufa, większa pojemność magazynka).

Nowy pistolet zyskał dużą popularność i był produkowany przez FN dla wielu odbiorców - cywilnych i wojskowych. Powszechnie używano go podczas II wojny światowej, w wielu krajach po obu stronach frontu (przez siły zbrojne i policyjne). Produkowany podczas wojny w Belgii pod nadzorem niemieckim, był między innymi standardową bronią osobistą personelu Luftwaffe. Produkcja rozmaitych "klonów" pistoletu trwała aż do lat siedemdziesiątych.

W Polsce, w okresie II wojny światowej, Browningi M1910 oraz M1922, cieszyły się sporą popularnością wśród żołnierzy Armii Krajowej i innych formacji. Szczególnie często, jako łatwe do ukrycia i dobycia, używane były przez pododdziały dywersyjne i likwidacyjne, działające w miastach.

Kaliber 7,65 mm (na nabój 7,65 x 17 mm Browning, znany tez jako .32 ACP), magazynek na 9 naboi (produkowano tez wersje o kalibrze 9 mm). Spotykane jest także oznaczenie typu broni jako "Model 1910/1922").

W kolekcji: egzemplarz nr 137 673, wyprodukowany przez FN w okresie powojennym (prawdopodobnie dla policji).
Data dodania: 26 marca 2016
Datowanie przedmiotu: 1922 - 1939
Miejsce pochodzenia: Belgia
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1380 razy od 26 marca 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.