Subkarabinek automatyczny wz.... w MMM - Muzeum Militariów Misiaczka w MyViMu.com

Subkarabinek automatyczny wz. 89 "Onyks"

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
42 / 48
<
>
Polska broń na nabój pośredni 5,45 x 39 mm, opracowana w latach 1989 - 1990, będąca skróconą wersją (wg oficjalnej nomenklatury - subkarabinkiem) standardowego karabinka wojskowego wz. 88 Tantal o tym samym kalibrze.

Wojsko Polskie nie wyraziło zainteresowania Onyksem, w związku z czym w ówczesnych Zakładach Mechanicznych "Łucznik" w Radomiu wyprodukowano zaledwie ok. 200 egzemplarzy. Broń używana była (nadal jest?) przez jednostki antyterrorystyczne Policji.

Wygląd i konstrukcja Onyksa przypominają radziecki subkarabinek AKS-74U, niemniej jest też kilka różnic - zwłaszcza możliwość strzelania trzynabojowymi seriami przez Onyksa (inne różnice, to: kolba i sposób jej składania, celownik, urządzenie wylotowe, sposób rozkładania broni).

Kaliber 5,45 mm, magazynek na 30 naboi.

W kolekcji: egzemplarz nr ON12, wyprodukowany przez ZM "Łucznik" w roku 1995. Broń wycofana z uzbrojenia po wypadku (uszkodzenie zespołu lufy, niewielkie rozdęcie komory zamkowej). Brak także urządzenia wylotowego.
Data dodania: 26 marca 2016
Datowanie przedmiotu: 1995
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1743 razy od 26 marca 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.