Rewolwer "Gward" (wersja z lufą krótką)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
23 / 53
<
>
Polski rewolwer kalibru 9 mm (w nomenklaturze calowej, stosowanej w rewolwerach: ".38") skonstruowany w 1990 przez zespół konstruktorów z Wojskowej Akademii Technicznej oraz KMW "Wifama". Jedyny produkowany seryjnie rewolwer polskiej konstrukcji.

UWAGA: opisy obu wersji broni (z lufą krótką - 2,5 cala oraz z lufą długą - czterocalową) są identyczne.

Po wynikającym ze zmiany ustroju (w roku 1989) przemianowaniu Milicji Obywatelskiej na Policję, jednym z jej priorytetów stało się demonstracyjne odżegnanie od jakichkolwiek związków z komunizmem. Wśród wielu pomysłów, bardziej i mniej sensownych, pojawił sie i taki, aby jak najszybciej wymienić i "uzachodnić" osobistą broń krótką funkcjonariuszy. Stąd już było blisko do propozycji przezbrojenia całej formacji w rewolwery, które uznano za broń zarówno niezawodną, jak i dobrze się kojarzącą (zwłaszcza miłośnikom amerykańskich seriali kryminalnych).

Przez chwilę rozważano zakupienie rewolwerów na Zachodzie (co zresztą na małą skalę ćwiczono jeszcze "za komuny", wyposażając w nie antyterrorystów i plutony specjalne MO), ale ktoś najwyraźniej postanowił podtrzymywać tradycje gierkowskiego hasła "Polak potrafi". Broń oraz amunicję do niej zdecydowano zatem zaprojektować i wdrożyć do produkcji w Polsce, mimo braku doświadczenia i braku uzasadnienia ekonomicznego. Potrzeby policji szacowano na około 30 tysięcy rewolwerów (w horyzoncie kilkuletnim), a warto odnotować dla porównania, że np. amerykański "Smith & Wesson" w tym czasie sprzedawał około dwustu tysięcy rewolwerów (najwyższej światowej klasy) w ciągu jednego roku.

Skoro jednak podjęto decyzję, że polski policjant ma mieć polską broń, to już w roku 1990 zespół specjalistów ówczesnej Katedry Konstrukcji i Eksploatacji Uzbrojenia Klasycznego Wojskowej Akademii Technicznej we współpracy z łódzkim Kombinatem Maszyn Włókienniczych "Wifama" (przewidzianym na producenta broni) zaprojektował rewolwer, jakiego policja oczekiwała.

Faktem jest, że zespół projektowy nieco ułatwił sobie zadanie, mocno wzorując się właśnie na amerykańskich rewolwerach "Smith & Wesson", zwłaszcza na ".38 Mod. 10 Special" (akurat dość leciwym). Polski rewolwer zaprojektowano w pięciu wersjach różniących się długościami luf, ale w roku 1991 zawężono rozhulaną różnorodność do dwóch wariantów - jednego z lufą o długości 2,5 cala (63,5 mm) i drugiego z lufą czterocalową (101,6 mm). Rewolwer "długi" był mniej poręczny, ale w zamierzeniu miał mieć lepszą celność.

Te właśnie modele, w roku 1991 skierowano do produkcji seryjnej (pod nazwą "RSP", czyli "Rewolwer Specjalnego Przeznaczenia"). Uruchomienie produkcji (opracowanie technologii, przygotowanie maszyn itp) zajęło trzy lata i w roku 1994 pierwsze egzemplarze nowej broni (którą w międzyczasie przemianowano na "Gward") zeszły z linii produkcyjnych.

Trzeba trafu, że akurat w tym samym czasie policyjni decydenci zdążyli zmienić zdanie w kwestii broni służbowej (może ktoś zauważył, że nawet amerykańska policja masowo wymienia rewolwery na pistolety nowej generacji, o dużej pojemności magazynków) i w ten sposób historia "Gwardów" zakończyła sie, zanim jeszcze na dobre się rozpoczęła. Przez cztery lata wyprodukowano ich łącznie zaledwie 1 052 sztuki (co daje średni rezultat godny pracowni rękodzielniczej - mniej niż jeden rewolwer dziennie), po czym oficjalnie zakończono ich wytwarzanie, jako konstrukcji... przestarzałej (!). Ofiarą tej radosnej i mało odpowiedzialnej działalności padła zasłużona dla polskiej zbrojeniówki "Wifama" (wbrew "włókienniczej" nazwie, wieloletni producent broni strzeleckiej, podzespołów do pojazdów wojskowych itp), która nie przeżyła chybionej inwestycji w "Gwarda" i ogłosiła upadłość.

Z uwagi na niewielką liczbę wyprodukowanych egzemplarzy, "Gwardy" stanowią obecnie rzadkość, chociaż nadal można je spotkać służbach ochrony, czy nawet (jako nabytki prywatne) u niektórych wyższych oficerów różnych służb. W pierwszej dekadzie XXI wieku około 100 sztuk sprzedano w USA, gdzie mimo dość wysokiej ceny rozeszły się szybko, jako egzotyczne ciekawostki. Od strony użytkowej, broń dość powszechnie uchodzi za solidną i w miarę celną, ale wielu użytkowników narzekało na jakość jej wykonania (zwłaszcza podatność na korozję) i anachroniczny mechanizm spustowy.

W kolekcji: "Gward" z lufą o długości 2,5 cala, numer seryjny PA0181/94 wyprodukowany przez KMW "Wifama" w 1994 roku (pierwszy rok produkcji). Jeden z 527 rewolwerów z krótką lufą, jakie łącznie wyprodukowano.
Data dodania: 27 marca 2016
Datowanie przedmiotu: 1994
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1799 razy od 27 marca 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.