Rewolwer Enfield No. 2 Mk I w MMM - Muzeum Militariów Misiaczka w MyViMu.com

Rewolwer Enfield No. 2 Mk I

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
17 / 48
<
>
Przepisowy rewolwer Armii Brytyjskiej, opracowany w Królewskiej Wytwórni Broni Strzeleckiej w Enfield w roku 1927 i przyjęty do uzbrojenia w 1932 r. Zewnętrznie i konstrukcyjnie bardzo podobny do rewolweru Webley Mk IV (co stało się przyczyna procesów sądowych między firma Webley a brytyjskim rządem, zakończonych ugodą). 

Był to ostatni, nowy typ rewolweru wprowadzony do uzbrojenia jakiejkolwiek armii w Europie. Od 1938 stopniowo zastępowany przez uproszczoną wersję, oznaczoną Enfield No. 2 Mk I*. Po II wojnie światowej został uznany za broń przestarzałą, ale wycofano go z uzbrojenia dopiero w 1957 roku (faktycznie używano do 1969). Obecnie broń w oryginalnej konfiguracji jest dość rzadko spotykana, gdyż większość egzemplarzy w trakcie eksploatacji zmodyfikowano do wspomnianego uproszczonego standardu Mk I*.

Enfield No. 2 Mk I, jak wiekszość brytyjskiej broni z tego okresu, był bardzo celny. Strzelał zarówno po ręcznym napięciu kurka, jak i z samonapinania (SA/DA). Jak na rewolwer, miał całkiem wysoką szybkostrzelność praktyczną (jego konstrukcja umożliwiała szybkie usuwanie łusek i ładowanie nowych nabojów).

Broń tego typu używana była podczas II wojny światowej również przez oficerów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (w Wlk. Brytanii i w II Korpusie Andersa).

W kolekcji: egzemplarz o numerze seryjnym G130, wyprodukowany w 1939 przez zakłady RSAF Enfield (ostatni rok produkcji przed przestawieniem sie na model Mk I*).
Data dodania: 10 kwietnia 2016
Datowanie przedmiotu: 1939
Miejsce pochodzenia: Wielka Brytania
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1063 razy od 10 kwietnia 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.