Rewolwer Enfield No. 2 Mk I* w MMM - Muzeum Militariów Misiaczka w MyViMu.com

Rewolwer Enfield No. 2 Mk I*

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
18 / 48
<
>
Ostatni przepisowy rewolwer Armii Brytyjskiej, stanowiący modyfikację rewolweru Enfield No. 2 Mk I. Owo pojawienie się "gwiazdki" w nazwie oznaczało w rzeczywistości sporą różnicę w sposobie działania i wyglądzie broni - rewolwer No.2 Mk I* strzelał wyłacznie z samonapinania, jego kurek pozbawiono ogona, zmienił się także kształt okładek kolby. Rewolwer przyjęto do uzbrojenia w 1938 r., a wycofano w 1957 (w praktyce używano go do 1969).

Enfield No. 2 Mk I* często nazywany jest "rewolwerem czołgistów", gdyż przez wiele lat pokutowała opinia, że oryginalne rewolwery w wersji Mk I noszone przez załogi czołgów, zaczepiały ogonem kurka o kable i przewody wewnątrz pojazdów, co miało być powodem zmiany konstrukcji broni. W rzeczywistości jednak, modyfikacja wynikała z chęci ułatwienia produkcji wielkoseryjnej i uproszczenia systemu szkolenia użytkowników.

Łącznie wyprodukowano ponad 250 000 egzemplarzy (wliczając w to przerobione rewolwery No. 2 Mk I). Broń tego typu używana była podczas II wojny światowej również przez oficerów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (w Wlk. Brytanii i w II Korpusie Andersa).

W kolekcji: egzemplarz o numerze seryjnym H9686, wyprodukowany w 1940 przez zakłady RSAF Enfield
Data dodania: 11 kwietnia 2016
Datowanie przedmiotu: 1940
Miejsce pochodzenia: Wielka Brytania
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1214 razy od 11 kwietnia 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.