Karabin samopowtarzalny SAFN-49

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
38 / 53
<
>
Belgijski karabin samopowtarzalny, opracowanu w latach trzydziestych XX wieku przez Dieudonne Saive'a z zakładów FN w Herstal. Z uwagi na okupację niemiecką, która przerwała prace nad nim (konstruktor zdołał ewakuować się do Wlk. Brytanii, a następnie Kanady), konstrukcję dopracowano już po II wojnie światowej, po powrocie Saive'a do macierzystej wytwórni.

Nazwa SAFN-49 jest skrótem "Semi-Automatique de Fabrique Nationale Modele 1949".

Od roku początku lat pięćdziesiątych, karabin zaczął wchodzić w większych ilościach do uzbrojenia armii belgijskiej, egipskiej, tureckiej oraz Konga i krajów Ameryki Południowej. Produkcję zakończono w 1955 (wyprodukowano łącznie około 180 tysięcy egzemplarzy). SAFN-49 był protoplastą najsłynniejszego karabinu Saive'a - FN FAL.

Ciekawostką jest, że broń produkowano w pięciu kalibrach (od 7 mm do 7,92 mm), do pięciu różnych typów amunicji, elaborowanej różnymi rodzajami prochu - i w każdej wersji działała niezawodnie.

Magazynek na 10 nabojów, niewymienny (ładowanie z łódek). Pod koniec lat siedemdziesiątych, karabiny uzywane w armii Argentyny zmodernizowano, wyposażając je w wymienne magazynki pudełkowe.

Pierwszy raz karabinów tych użyli bojowo żołnierze belgijscy podczas wojny koreańskiej (1950 - 53), ostatni raz - wojska argentyńskie w wojnie falklandzkiej (1982, w roli broni strzelców wyborowych).

SAFN-49 miał sporą masę, lecz dzięki bardzo przemyślanej i ergonomicznej konstrukcji, był bronią poręczną, celną i stabilną podczas strzelania. Był powszechnie chwalony przez użytkowników, jednak wobec pojawienia się FN FAL, broń szybko zestarzała się moralnie.

W kolekcji: karabin SAFN-49 (na nabój 7,92 x 57 mm Mauser), nr seryjny 28573, wyprodukowany przez FN Herstal dla Egiptu w okresie 1949-1952 (najprawdopodobniej w 1951), Łącznie dla odbiorcy egipskiego wyprodukowano 37 602 sztuki tej broni, w tym kilkaset w wersji snajperskiej. Karabinów tych użyto podczas wojny 1956 (tzw "Kryzys Sueski"). W połowie lat sześćdziesiatych wycofano je z uzbrojenia armii egipskiej i zastąpiono karabinkami Kałasznikowa AK.
Data dodania: 11 kwietnia 2016
Datowanie przedmiotu: 1949 - 1952
Miejsce pochodzenia: Belgia
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1616 razy od 11 kwietnia 2016
Reklama
Dodaj komentarz
19 sierpnia
Super fant. Gratulacje. Powiem szczerze, że nie znałem tego modelu, ale dzięki kustoszowi już znam.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.