OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
18 / 52
<
>
Amerykański czołg średni, zaprojektowany w pierwszej połowie 1941 roku przez Engineering and Research Office (wydział US Army's Ordnance Department, odpowiadający za projektowanie nowych wzorów broni, w tym również czołgów), pod kierownictwem brygadiera Gladeona M. Barnes'a.

Projekt (oznaczony T6) rozpoczęto z inicjatywy własnej Barnes'a, bez formalnego zamówienia, czy specyfikacji ze strony Armii (te formalne wymagania otrzymano dopiero w trakcie realizacji projektu). Założono, że nowy czołg będzie pozbawiony wad poprzedniego modelu - M3 ("Lee" / "Grant"), a zarazem zachowa jego zalety (zwłaszcza proste i niezawodne podwozie oraz układ napędowy). Interesujące jest, ze projekt T6 prawie od początku konsultowano z prezesem koncernu samochodowego "Chrysler" - K. T. Kellerem, pod kątem optymalizowania pojazdu do masowej produkcji.

Prototyp czołgu był gotowy 2 wrzesnia 1941. Już trzy dni później zarekomendowano jego przyjęcie i standaryzację jako M4, a w listopadzie 1941 ruszyła produkcja seryjna.

Ciekawostka: nazwa "General Sherman", tak nierozerwalnie związana obecnie z czołgiem, pojawiła się po raz pierwszy dopiero prawie rok później. Nadali ją i używali jej Brytyjczycy (dotyczyła czołgów M4 otrzymanych w ramach Lend-Lease), natomiast wojska amerykańskie nazwę "Sherman" zaakceptowały własciwie dopiero po wojnie.

M4 był jednym z najbardziej masowo produkowanych (około 49 000 egzemplarzy w kilkunastu wytwórniach) i najbardziej kontrowersyjnych czołgów w historii. Zadebiutował w barwach brytyjskich w II bitwie pod El Alamein (23 X - 4 XI 1942), w której zyskał bardzo pochlebne oceny załóg (zwłaszcza doceniono jego niezawodność podczas działań pościgowych w trudnych warunkach pustynnych). Po kampaniach w Afryce i na Sycylii, aliancka propaganda określiła go mianem "najlepszego czołgu świata".

Zimny prysznic przyniosły działania na froncie włoskim i po lądowaniu w Normandii. Alianckie straty w czołgach przekroczyły wszelkie przewidywania, a co gorsza, wśród wielu załóg zapanowała psychoza "kompleksu niższości" wobec czołgów niemieckich. Powszechnie zaczęto uważać, że M4 jest zbyt słabo uzbrojony i opancerzony (choć w rzeczywistości wcale nie gorzej, niż radziecki T-34, czy niemiecki PzKpfw IV), a zwłaszcza - że jest niezwykle "łatwopalny". To ostatnie przypisywano benzynowemu silnikowi czołgu, lecz w wyniku badań okazało się, że wina leży po stronie błędnego rozplanowania magazynów amunicyjnych (przy burtach czołgu - prawie każde trafienie w ich rejon powodowało pożar lub eksplozję nabojów do armaty). Wadę tę usiłowano skorygować umieszczając na bokach kadłuba dodatkowe płyty pancerne, ale ostatecznie rozwiązano ją dopiero w późniejszych modelach (wyposażonych w magazyny pocisków "zanurzone" w niepalnym płynie).

Podstawowa wersja M4 (napędzana lotniczym silnikiem gwiazdowym Wright Whirlwind i z kadłubem wykonanym z płyt walcowanych, z wyjątkiem odlewanej osłony transmisji) używana była podczas II wojny światowej przez US Army oraz British Army (w tym przypadku pod oznaczeniem "Sherman I").

W kolekcji: czołg M4, wyprodukowany w drugiej połowie 1943, o numerze 3033967 i nazwie własnej "Hurricane". Czołg należał do 'H' Company, 66th Armored Regiment, 2nd Armored Division "Hell On Wheels" - Francja (Normandia), sierpień 1944.

Model w skali 1/35, zestaw Tamiya
Data dodania: 20 kwietnia 2016
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 1154 razy od 20 kwietnia 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.