OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
20 / 52
<
>
Amerykański czołg średni, opracowany w 1942, jako wariant "Shermana" napędzany silnikiem Diesla (oznaczenie wersji: M4A2). Produkowany głównie na eksport (w ramach "Lend-Lease"), w Armii Brytyjskiej nazwany "Sherman III". Czołgi używane na Śródziemnomorskim TDW były odpowiednio modyfikowane przez Brytyjczyków - montowano dodatkowe pojemniki na sprzęt, wodę i rzeczy osobiste załóg, dodawano osłony przeciwpyłowe i uchwyty dla osłon przeciwsłoneczych.

Po 1945 wycofany z uzbrojenia brytyjskich wojsk pancernych.

W kolekcji: czołg o nazwie własnej "Clive", 'C' Squadron HQ, 3rd County of London Yeomanry (3 CLY "Sharpshooters"), 4th Armoured Brigade - Sycylia, lipiec 1943.

Podczas tej kampanii, 3 CLY odegrał m. In. kluczową rolę w zdobyciu mostu przez rzekę Simeto w Primosole. Południowy kraniec mostu został opanowany przez brytyjskich spadochroniarzy, którzy uniemożliwili jego wysadzenie. Czołgi 3CLY wraz z batalionem piechoty Durham Light Infantry w czterodniowych zaciętych walkach dotarły do spadochroniarzy i wspólnie z nimi zdobyły most, a wraz z nim ważny ciąg komunikacyjny. Być może ta skuteczna akcja została zapamiętana przez głównodowodzącego, generała Montgomery i zainspirowała go rok później do próby jej powtórzenia na większą skalę – w postaci operacji „Market-Garden”, tym razem jednak zakończonej katastrofą.

Model w skali 1/35, zestaw Dragon.
Data dodania: 20 kwietnia 2016
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 1024 razy od 20 kwietnia 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.