OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
31 / 52
<
>
Czołg T-70 skonstruowany został przez zespół pod kierownictwem Nikołaja A. Astrowa z zakładów samochodowych GAZ. Prototyp ukończono w lutym 1942, a już w marcu 1942 czołg przyjeto do uzbrojenia Armii Czerwonej i rozpoczeto produkcje seryjną (zakłady GAZ w Gorkim i Fabryka nr 38 w Kirowie), która trwała do końca 1943. Łącznie wyprodukowano około 8 200 pojazdów. Od października 1942 produkowano wariant zmodernizowany T-70M (wzmocniony układ jezdny, nieco szersze gąsienice, obrotowe peryskopy dowódcy i mechanika-kierowcy).

Czołg T-70/T-70M był - jak na radzieckie realia - dobrze przygotowany do produkcji seryjnej (w maksymalnym stopniu wykorzystano podzespoły samochodowei i "samochodowe" technologie produkcji), lecz obarczony był także nieusuwalnymi błędami projektowymi (np. złe rozplanowanie wnętrza, czy zaledwie dwuosobowa załoga, w której dowódca byl przeciążony obowiązkami). Poza tym czołgi (nadające się co najwyżej do prowadzenia rozpoznania) wykorzystywane były zbyt często w sposób bezsensowny - do prowadzenia natarć wspólnie z czołgami średnimi T-34, a nawet ciężkimi KW, co prowadziło do horrendalnych strat. Z tego powodu często mówiono o nim "BM-2" - "Bratnia mogiła dla dwóch".

Opinie o czołgu:

Ówczesny generał (późniejszy marszałek wojsk pancernych) P. Rotmistrow, w meldunku do marszałka G. Żukowa: "Czołgów T-70 nie wolno kierować do walk pancernych, ponieważ są łatwo niszczone".

Ówczesny generał (późniejszy marszałek wojsk pancernych) M. Katukow w meldunku do J. Stalina: "T-70 ma w porównaniu z T-60 lepsze opancerzenie, ma działko kalibru 45 mm i dwa silniki samochodowe. [...] lecz nowy czołg niczym się nie wykazał. Tylko kłopoty z nimi towarzyszu Stalin"

Czołgi T-70 i T-70M znajdowały się również na uzbrojeniu Ludowego Wojska Polskiego (w latach 1943-1949).

W kolekcji: czołg T-70M z nieustalonej jednostki Armii Czerwonej, wiosna 1943.

Model w skali 1/35, zestaw "MiniArt"
Data dodania: 24 kwietnia 2016
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 899 razy od 24 kwietnia 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.