Cruiser Tank Mk VI, A15 "Crusader" II

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
8 / 52
<
>
Czołg opracowano w latach 1940-41 w przedsiębiorstwie Nuffield Mechanizations and Aero, jako kolejny w linii rozwojowej brytyjskich czołgów szybkich, wykorzystujących układ jezdny z zawieszeniem typu Christie.

Często niesłusznie uznawany jest czasami za następcę nieudanego A13 Mk III "Covenanter" - w rzeczywistości kontrakty na oba czołgi podpisano w tym samym czasie, a prototyp "Crusadera" był gotowy o miesiąc wcześniej (kwiecień 1941) niz prototyp "Covenantera".

Błędne wymagania taktyczno-techniczne przygotowane przez British Army oraz pośpiech w projektowaniu, spowodowały, że "Crusader" również nie był czołgiem szczególnie udanym (np. strzelec karabinu maszynowego w przedniej wieżyczce po kilku seriach zatruwał się gazami prochowymi), był słabo opancerzony, a co gorsza, miał niską podatność modernizacyjną. W dodatku pierwsze modele wręcz słynęły z wysokiej awaryjności, co jednak udało się poprawić w kolejnych wersjach.

Czołg, w sytuacji "lepszy taki, niż żaden" był wykorzystywany bojowo w latach 1941-43 w Afryce Północnej. Później wycofano go z jednostek bojowych, choć jeszcze w latach 1944-45 wykorzystywano samobieżne działa przeciwlotnicze na jego podwoziu.

Wersja "Crusader II" (Cruiser Tank Mk VIA) miała pogrubiony pancerz i nową osłonę armaty dwufuntowej (kaliber 40 mm), stanowiącej główne uzbrojenie. Często mozna spotkać informacje, że wersja II różniła sie od wersji I również brakiem wspomnianej przedniej wieżyczki z karabinem maszynowym Besa, co nie jest prawdą - czołgi opuszczały wytwórnię z wieżyczkami, a usuwano je w warsztatach polowych z niektórych czołgów obu wersji.

W kolekcji: czołg "Crusader Mark II" nr T43617 o nazwie własnej "The Saint" (dowódca: sierżant Ron Huggins), 'A' Squadron, 10th Royal Hussars, 2nd Armoured Brigade, 1st Armoured Division (Afryka Północna, maj 1942).

Model w skali 1/35, zestaw Italeri
Data dodania: 24 kwietnia 2016
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 1299 razy od 24 kwietnia 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.