Ręczny karabin maszynowy ZB... w MMM - Muzeum Militariów Misiaczka w MyViMu.com

Ręczny karabin maszynowy ZB M.37 (ZB-30J)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
46 / 48
<
>
Rećzny karabin maszynowy, skonstruowany w czechosłowackich zakładach Zbrojovka Brno w 1936 (na bazie erkaemu ZB-26) na zamówienie Królestwa Jugosławii. Konstruktorem karabinu był Vaclav Holek.

30 lipca 1936 podpisano kontrakt na dostawę 15 000 egzemplarzy ZB-30J, ktore miały zostac wyprodukowane w Brnie oraz na udzielenie licencji na produkcję tej broni w Jugosławii (zakłady w Kragujevac). Do 19 marca 1940 Zbrojovka dostarczyła 15 514 erkaemów, a w okresie od kwietnia 1940 do kwietnia 1941 około tysiąca egzemplarzy wyprodukowano na podstawie licencji. Broń stała sie standardowym erkaemem Armii Królestwa Jugosławii, pod oznaczeniem "Puska-Mitralez M.37" (uwaga: nie należy mylić tego oznaczenia z ciężkim karabinem maszynowym Zbrojovka Brno ZB-37).

Podczas II wojny światowej erkaemy te używane były na Bałkanach praktycznie przez wszystkie strony konfliktu. Po upadku Jugosławii w 1941, trafiły w ręce serbskich czetników, chorwackich ustaszy, komunistycznych partyzantów Josipa Broz-Tity, a także wojsk niemieckich (gdzie otrzymały oznaczenie "7,92 mm Machinengewehr 148(ј)" i były używane głównie przez Waffen SS). Drugowojenne zdjęcie, wykonane 17 maja 1944 przedstawia celowniczego rkm-u ZB M.37,  czetnika Davida Jovanića z serbskiej Dywizji Dinarskiej (współdziałającej w tym czasie z wojskami niemieckimi w zwalczaniu jednostek partyzanckich Tity).

Po wojnie, ocalałe i zrewindykowane egzemplarze poddano remontom (przy okazji nadając im nowe numery seryjne i nabijając herb nowego państwa - Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii), następnie zmagazynowano i przekazano jednostkom Obrony Terytorialnej ("Teritorijalna Odbrana"). Broń z magazynów OT była używana podczas wojen bałkańskich po rozpadzie Jugosławii w latach dziewięćdziesiątych XX wieku.

Kaliber 7,92 mm (nabój karabinowy Mauser 7,92 x 57 mm), pojemność magazynka 20 naboi.

W kolekcji: egzemplarz nr seryjny B-562-D, wyremontowany w zakładach Crvena Zastava w Kragujevac w 1969. Numer nadany po remoncie, wcześniejsze oznakowania niemożliwe do ustalenia.
Data dodania: 28 kwietnia 2016
Datowanie przedmiotu: 1936 - 1941
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1586 razy od 28 kwietnia 2016
Reklama
Dodaj komentarz
30 marca 2019
Dzięki!
Podeśle Ci na priv informacje o tych wydawnictwach, ale dopiero za parę dni (jak wroce z wyjazdu i będę mógł sięgnąć do archiwum).
30 marca 2019
Czyli zapowiada mi się wycieczka do Belgradu! Dzięki za odpowiedz. U mnie nie widać jakiejkolwiek daty co jest troche smutne ale używam go głównie do dekoracji . Skupiam się bardziej na karabinach powtarzalnych. Trzymaj się
30 marca 2019
Ta sztuka, to też deko. W ogóle, z założenia nie chcę kolekcjonować broni ostrej, nawet takiej, którą można (za dużo problemów :-)).
W sprawie tego erkaemu korespondowałem z Vojni Muzej w Belgradzie, bo w różnych materiałach wiadomości były sprzeczne. Chodziło mi zwłaszcza o historię oraz o interpretację bić. Rzecz oparła się nawet o Serbskie Ministerstwo Obrony, ale w końcu uprzejmie mi parę kwestii wyjaśniono - np że nabity rok, jeśli jest późniejszy niż 1941, to data remontu, a nie produkcji (zwłaszcza jeśli na broni jest równocześnie herb powojennej titowskiej Jugosławii). Przysłano mi także informacje o konkretnych wydawnictwach i publikacjach źródłowych, jakie na temat tej broni opracowało muzeum, ale niestety, można je zakupić tylko na miejscu w Belgradzie.
Pozdrawiam i takze gratuluję kolekcji!
30 marca 2019
oof niezły, mam tego tylko niestety deko. Jak ustaliłes rok remontu w Jugosławii?
11 lipca 2016
Tak, przeskoczyłem do Brena i znalazłem info. Sorki za zamieszanie... Znać fachowca :))
11 lipca 2016 , edytowany: 23 lutego 2017
Ta informacja jest tam, gdzie jej miejsce - czyli przy Brenie :-)
Zarówno ZB M.37, jak i Bren wywodziły się z ZB-26, ale poszły w trochę inne strony, co widać np po położeniu komory gazowej i regulatora (w przypadku Brena, brytyjski proch nitroglicerynowy miał inne charakterystyki spalania i dawał więcej nagaru niż mauserowski nitrocelulozowy). Poza tym oba erkaemy nawet rozkładają się inaczej - broń jugosłowiańska odchyla się na zawiasie, ("łamie"), a brytyjska się "rozsuwa". Ale nie chciałem przy opisach robić od razu całego wykładu :-)
11 lipca 2016
Ja bym dodał że licencja była zakupiona przez brytyjczyków i wykorzystana do zbudowania słynnego brytyjskiego Brena.. Tak naprawdę, nazwa brytjskiej wersji to skrót od BRno- ENfild.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.