Czołg kołowo-gąsienicowy BT-5

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
35 / 52
<
>
Czołg opracowano w Biurze Konstrukcyjnym Charkowskiej Fabryki Parowozów (Fabryka nr 183) przez zespół pod kierownictwem głównego konstruktowa A. O. Firsowa, jako głęboką modyfikację poprzedniego modelu - BT-2 (z kolei BT-2 wywodził się z konstrukcji amerykańskiego inżyniera Johna W. Christie, na którą ZSRR zakupił licencję).

Prototyp czołgu BT-5 przekazano do prób we wrześniu 1932, a w 1933 czołg przyjęto do uzbrojenia Armii Czerwonej. Był to pojazd niezwykle szybki - dzięki silnikowi M-5 (licencyjna wersja amerykańskiego silnika lotniczego "Liberty") osiągał ponad 50 km/h na gąsienicach, a po ich zdjęciu, na kołach - ponad 70 km/h. Uzbrojenie stanowiła armata 45 mm i karabin maszynowy 7,62 mm w dwuosobowej wieży. Podstawowymi wadami czołgu były natomiast: wysoka awaryjność (zwłaszcza pożary w przedziale silnikowym) i wyjątkowo słabe opancerzenie, którego maksymalna grubość nie przekraczała 13 mm.

Czołg produkowano zaledwie 2 lata, gdyż już w 1935 roku został zastąpiony ulepszonym modelem BT-7. Tym niemniej całkowita wielkość produkcji BT-5 osiągnęła liczbę około 1 900 egzemplarzy.

Czołgi BT-5, dostarczone w ramach "bratniej pomocy", z załogami złożonymi z radzieckich "ochotników", walczyły po stronie republikanów w hiszpańskiej wojnie domowej (1936-39). Armia Czerwona użyła ich także bojowo w walkach z Japończykami nad Chałchyn-Goł (1939) oraz w początkowym okresie II wojny światowej (do 1942).

W kolekcji: czołg BT-5 w wersji dowódczej (antena poręczowa wokół wiezy) z 2 kompanii 1 batalionu. W okresie przedwojennym czołgi nie nosiły oznaczeń ponad szczebel batalionu, stąd ustalenie np przynalezności do dywizji jest praktycznie niemożliwe.

Model w skali 1/35, zestaw "Zwiezda".
Data dodania: 28 kwietnia 2016
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 1414 razy od 28 kwietnia 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.