OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
27 / 52
<
>
Amerykański czołg, opracowany w latach 1950-51, jako hybryda kadłuba czołgu M46 i nowej wieży, zaprojektowanej dla czołgu T42 (który ostatecznie nie wszedł do produkcji). Przyjęty do uzbrojenia US Army w czerwcu 1951 jako "90mm Gun Tank M47 Patton", lecz już w roku 1955 uznany za wzorzec tymczasowy i nieperspektywiczny ("Limited Standard") i do końca lat pięćdziesiątych zastąpiony przez zupełnie nowy model czołgu - M48 (również nazwany "Patton").

W latach 1952 - 59 był także standardowym czołgiem Piechoty Morskiej (US Marine Corps). Czołgi M47 w znacznych ilościach dostarczono sojusznikom USA, a pośrednio trafiły do wielu innych krajów. W największych ilościach używane były w Arabii Saudyjskiej, Austrii, Belgii, Francji, Grecji, Iranie, Jordanii, Pakistanie, Niemczech Zachodnich, Włoszech i Turcji. Produkowany w dwóch zakładach: Detroit Tank Arsenal oraz American Locomotive Company w łącznej liczbie ponad 9 tysięcy egzemplarzy.

Czołgi M47 nigdy nie wzięły udziału w walce w barwach amerykańskich, natomiast uczestniczyły m. in. w wojnach indyjsko-pakistańskich (1965, 1971), arabsko-izraelskiej "wojnie sześciodniowej" w 1967 (po stronie jordańskiej), tureckiej inwazji na Cypr w 1974, czy w wojnie iracko-irańskiej (1980 - 1988).

Ciekawostka: w amerykańskiej superprodukcji filmowej "Bitwa o Ardeny" (1965) czołgi M47 grały role niemieckich "Tygrysów Królewskich"

W kolekcji: czołg M47G używany w wojskach lądowych RFN (Bundeswehr Heer). Pojazd w oznakowaniu 3 Kompanie, 204 Panzer Battalion (stacjonujący w Hemer, Nadrenia), 2. Panzergrenadierdivision. Rok 1960.

Model w skali 1/35, zestaw Italeri.
Data dodania: 30 kwietnia 2016
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 1617 razy od 30 kwietnia 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.