Rewolwer Webley Mk IV (0.380") w MMM - Muzeum Militariów Misiaczka w MyViMu.com

Rewolwer Webley Mk IV (0.380")

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
16 / 48
<
>
Broń opracowana w wytwórni Webley & Scott Ltd z Birmingham, w latach dwudziestych XX wieku, jako następca brytyjskiego przepisowego rewolweru oficerskiego Webley Mk VI z lat I wojny światowej (o imponującym kalibrze 0,455 cala = 11,56 mm). Przyczyną opracowania były uwarunkowania ekonomiczne - dotychczasowe rewolwery Mk VI, a zwłaszcza "artyleryjska" amunicja do nich, były zbyt drogie w okresie powojennych problemów finansowych British Army, więc wojsko postanowiło wprowadzić rewolwery o mniejszym kalibrze - 0,38 cala (9,65 mm).

Webley rozpoczął prace projektowe bez sformalizowanego kontraktu (trochę na zasadzie "dżentelmeńskiego porozumienia"), co doprowadziło do nieprzyjemnej sytuacji, gdy Królewska Wytwórnia Broni Strzeleckiej w Enfield, niebawem opracowała prawie identyczny rewolwer, nazwany Enfield No 2  Ponieważ Armia Brytyjska zdecydowała o przyjęciu rewolweru z wytwórni państwowej, Webley wdał sie w proces sądowy z rządem (roszczenia częsciowo uznano) i rozpoczął produkcję swojej broni na rynek cywilny oraz dla policji (brytyjskiej, irlandzkiej oraz kolonialnej).

Po wybuchu II wojny światowej okazało się, że Enfield (produkujący też inne rodzaje broni) nie jest w stanie wyprodukować niezbędnej liczby wojskowych rewolwerów. W tej sytuacji rząd "przeprosił się" z Webley'em i zamówił wielkoseryjną produkcję modelu Mk IV na potrzeby sił zbrojnych. Łącznie wyprodukowano ponad 170 tysięcy egzemplarzy tej broni, która używana była przez wojska Wspólnoty Brytyjskiej oraz inne sojusznicze (m. in. przez oficerów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie).

Po II wojnie światowej rewolwery Webley szybko wycofano z uzbrojenia wojsk brytyjskich, ale do dzisiaj można spotkać je w użyciu w różnych krajach świata, gdyż dość powszechnie uważa się je za broń doskonale dopracowaną, niezawodną, ergonomiczną i bardzo celną.

Ciekawostka: ponieważ wyroby firmy Webley zawsze słynęły z wysokiej jakości, którą ciężko było utrzymać  w warunkach masowej produkcji wojennej, stąd rewolwery Mk IV produkowane w tym okresie oznaczano na szkielecie napisem "War Finish", bedącym swoistym usprawiedliwieniem.

W kolekcji: rewolwer Webley Mk IV wyprodukowany w latach II wojny światowej (prawdopodobnie w 1944), numer seryjny 136665.
Data dodania: 1 maja 2016
Datowanie przedmiotu: 1944
Miejsce pochodzenia: Wielka Brytania
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1421 razy od 1 maja 2016
Reklama
Dodaj komentarz
11 lipca 2016
Zapraszam. Jeszcze parę fantów czeka na swoją kolejkę :-)
11 lipca 2016
Będę zagladał... Podoba się!
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.