Pistolet Vis wz. 35 (1939) w MMM - Muzeum Militariów Misiaczka w MyViMu.com

Pistolet Vis wz. 35 (1939)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
6 / 48
<
>
Broń opracowana przez Piotra Wilniewczyca i Jana Skrzypińskiego (projekt techniczny: Feliks Modzelewski) w pierwszej połowie lat trzydziestych XX wieku.

Konstrukcja wzorowana na klasycznych rozwiązaniach Colta M1911 oraz belgijskich Browningów, lecz wzbogacona o rozwiązania własne (patent nr 15567). Pistolet przyjęto oficjalnie do uzbrojenia Wojska Polskiego w roku 1935, chociaż produkcję seryjną uruchomiona dopiero od września 1936. Do dnia wybuchu wojny, w radomskiej Fabryce Broni wyprodukowano około 50 000 egzemplarzy pistoletu. Po zajęciu Polski, Niemcy podjęli jego produkcję pod oznaczeniem P-35(p). Do maja 1945 wykonano łącznie ponad 300 000 "niemieckich" Visów (wg danych MWP - okolo 385 000).

Nieco więcej informacji o historii Visa znajduje sie przy opisie egzemplarza z roku 1938 - link.

Zdaniem niektórych ekspertów (np. tak pisze Garry James na łamach amerykańskiego prestiżowego magazynu "Guns & Ammo", a z jego opinią zgadza się rosyjski bronioznawca Maksim Popenker - www.modernfirearms.net ), Vis był jednym z najlepszych pistoletów wojskowych świata.

Kaliber 9 mm (na nabój 9 x 19 mm Parabellum), pojemność magazynka 8 naboi.

W kolekcji: pistolet o numerze seryjnym 29579 (pełna zgodność numeryczna), wyprodukowany w Fabryce Broni w Radomiu w styczniu 1939 roku. Broń z lekka "doświadczona historią" na powierzchniach zewnętrznych.
Data dodania: 3 maja 2016
Datowanie przedmiotu: 1939
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 2265 razy od 3 maja 2016
Reklama
Dodaj komentarz
22 lutego 2017
Bardzo dziękuję!

Numeracja w pełni zgodna. Znak odbioru to B8 (lub P8? - ale z takim się nigdzie nie spotkałem w źródłach). Czyli najpewniej jednak "B8" - Radom, ale oficer niezidentyfikowany. W każdym razie na pewno nie D2 (major Dzierżyński)...

Przy okazji - stan tej "klameczki" to ciekawa sprawa - owszem zewnętrznie jest "nagryziona" tu i ówdzie (chociaż na zdjęciach wygląda gorzej niż w rzeczywistości), ale w środku jest jak lustro (może niebawem wrzucę fotkę rozłożonego) i mechanika działa aż miło.
Trochę sfatygowany jest też magazynek.
22 lutego 2017
Przeoczylem taki fajny FANCIOR . Wow :) Jaki ma odbior - moze D2 ? Swietny , mimo ze ze los go nie oszczedzil to zawsze pieknie wyglada w koleckji . Gratuluje . Numeracja zgodna ?
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.