OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
14 / 52
<
>
Wariant rozwojowy czołgu lekkiego M3 "Stuart", w którym uwzględniono wojenne doświadczenia Brytyjczyków, produkowany od lipca 1942 roku. Od modelu M3 różnił się przede wszystkim przeprojektowaną wieżą (choć o podobnie cylindrycznym kształcie, jak w ostatnich egzemplarzach M3). Do lutego 1943 wyprodukowano około 4 600 egzemplarzy czołgu w tej wersji, a później na liniach produkcyjnych zastąpił go kolejny model - M3A3 (wersji M3A2 nie produkowano seryjnie).

Czołgi M3A1 weszły po raz pierwszy do walki we wrześniu 1942 na Pacyfiku podczas bitwy o wyspę Guadalcanal (w składzie 1st Marine Tank Battalion USMC). W większej liczbie uczestniczyły w składzie amerykańskich wojsk pancernych w kampanii afrykańskiej jesienią i zimą 1942-1943, później wycofano je z jednostek liniowych, zastępując nowszymi wersjami. Pewna liczba trafiła do ZSRR w ramach programu Lend-Lease.

M3A1, podobnie jak M3, reprezentował sobą typową ówczesną amerykańską szkołę projektowania czołgów - był niezawodny, łatwy w obsłudze, szybki i zwrotny. Był równocześnie dość lekko opancerzony i słabo uzbrojony w działo 37 mm i 2-4 karabiny maszynowe - jego przeznaczeniem były działania rozpoznawcze. W starciach z czołgami niemieckim stał w zasadzie na straconej pozycji, chociaż właściwie stosowany i przy pewnej dozie szczęścia, potrafił również odnosić sukcesy.

26 listopada 1942 na przełęczy Chouiqui w Tunezji doszło do pierwszego starcia "Stuartów" US Army z dziewięcioma czołgami niemieckimi ze 190 Panzer Battalion. Jego przebieg był zaskakujący - najpierw, w czołowym starciu, Niemcy zniszczyli 6 czołgów amerykańskich, jednak w ferworze walki dali się wymanewrować kolejnej grupie szybkich M3A1 - i z kolei oni stracili 7 czołgów (w tym 6 PzKpfw IV i jeden PzKpfw III) rozbitych strzałami z boków i z tyłu. Pozostałe dwa Panzery uciekły, zostawiając na łasce i niełasce Amerykanów cała kolumnę ciężarówek z piechotą...

W późniejszych walkach, Niemcy rzadko jednak popełniali podobne błędy i "Stuarty" atakujące w kawaleryjskim stylu, z reguły były bezlitośnie masakrowane.

W kolekcji: czołg M3A1 o nazwie własnej "Tiger". 3 Platoon, "C" Company, 1st Battallion, 1st Armored Regiment, 1st Armored Division "Old Ironsides" (kampania afrykańska, Tunezja, grudzień 1942).

Model w skali 1/35, zestaw Academy.
Data dodania: 4 maja 2016
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 1529 razy od 4 maja 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.