OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
30 / 52
<
>
Opracowany w 1941 przez zespół pod kierownictwem N. A. Astrowa z Biura Konstrukcyjnego Zakładów Nr 37 w Moskwie, jako następca czołgu lekkiego T-30 (przede wszystkim zmniejszono kadłub, zmieniono jego kształt oraz pogrubiono nieco pancerz). Przeznaczeniem taktycznym czołgu miało być zapewnienie wsparcia pododdziałom piechoty. W roku 1941 przyjęty na uzbrojenie Armii Czerwonej. Produkowany masowo od września 1941 do lipca 1942 (łącznie około 6 000 egzemplarzy) w czterech zakładach.

Szybko okazało się, ze nowy czołg, mimo, że uzbrojony w szybkostrzelne 20 mm działko lotnicze SzWAK i karabin maszynowy 7,62 mm, słabo nadaje się do zadań, jaki dla niego przewidywano. Był mimo wszystko słabo opancerzony i był niezwykle ciasny (dwuosobowa załoga przeszkadzała sobie nawzajem). Już w październiku 1941, czyli w miesiąc (!) po rozpoczęciu produkcji, specjaliści z Narodowego Komisariatu Przemysłu Czołgowego uznali czołgi T-60 za mało odpowiadające realiom i potrzebom frontu, ale masową produkcję kontynuowano jeszcze przez blisko rok - liczyła się liczba czołgów, nie ich jakość. Doświadczenia i wnioski miały zostac uwzględnione w projekcie jego nastepcy - czołgu lekkiego T-70.

Na czołgach T-60 szkolili się także polscy czołgiści w radzieckiej szkołach wojsk pancernych w latach 1943-44. Po utworzeniu Oficerskiej Szkoły Broni Pancernej w Rembertowie (styczeń 1945), używano tam trzech czołgów T-60 (do końca 1945 roku).

Ciekawostka: czołg T-60 zaprojektowano w nieprawdopodobnym czasie nieco ponad dwóch tygodni w sierpniu 1941. Niestety, pośpiech ten odbił się bardzo negatywnie na jakości projektu...

W kolekcji: czołg T-60 z żeberkowanymi kołami nośnymi, produkcji Zakładów Nr 37, wiosna 1942. Większość czołgów T-60, zwłaszcza z późniejszego okresu produkcji, nie nosiła żadnych oznaczeń taktycznych.

Model w skali 1/35, zestaw Aeroplast.
Data dodania: 8 maja 2016
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 1297 razy od 8 maja 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.