OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
25 / 52
<
>
Opracowany w latach 1942 - 1944 jako następca czołgu średniego M4 ("Sherman"). Priorytetami nowego projektu były: silniejsze uzbrojenie (armata 90 mm) oraz opancerzenie.

Początkowo planowano zachować charakterystyczny układ podwozia z wózkami jezdnymi (projekty T20 - T25), lecz w modelu T26 wypróbowano zawieszenie na wałkach skrętnych i ten wariant ostatecznie przyjęto do produkcji w 1944, jako T26E3. Pierwsze egzemplarze trafiły na front dopiero w marcu 1945 (pod oznaczeniem M26). Do dzisiaj trwają spory na temat przyczyn tak późnego wprowadzenia do produkcji i dostarczenia wojskom tego świetnego czołgu.

Użyty w ostatnich miesiącach II wojny światowej oraz w wojnie koreańskiej 1950 - 1953. W tym czasie zastępowany już przez nowszy model - czołg M46.

Czołg M26 nazwano imieniem generała Johna J. ("Black Jack") Pershinga, dowódcy Amerykańskiego Korpusu Ekspedycyjnego w Europie podczas I wojny światowej.

Ciekawostki:

(1) Dla podniesienia morale amerykańskich czołgistów, M26 przeklasyfikowano na czołg ciężki (jako "odpowiednik" Panter i Tygrysów). Po II wojnie światowej ponownie klasyfikowany jako czołg średni.

(2) Czołgi M26 z 9 Armored Division miały kluczowy udział w zdobyciu mostu w Remagen (marzec 1945), co ułatwiło nacierającym wojskom amerykańskim przekroczenie Renu.

(3) 6 marca 1945 przed katedrą w Kolonii miała miejsce walka "jeden na jeden" czołgu M26 (dowódca sierżant Bob Early) z Panterą, w której M26 zwyciężył. Tę dramatyczną scenę zdołał sfilmować amerykański korespondent wojenny i jest to do dzisiaj jeden z niewielu autentycznych pojedynków czołgów, utrwalonych na taśmie filmowej.

W kolekcji: czołg M26 o nazwie własnej "Alles Kaput" (na lufie armaty napis "Bugs"). Wóz nr 9 z "A" Company, 18th Tank Battalion, 8th Armored Division "Thundering Herd" (nieoficjalna nazwa dywizji: "Iron Snake"), Czechosłowacja, maj 1945. Model w skali 1/35, zestaw Tamiya.
Data dodania: 8 maja 2016
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 1230 razy od 8 maja 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.