Rubens - Cztery kontynenty

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
62 / 117
<
>
autor: Peter Paul Rubens (1577 - 1640)

Malarz flamandzki, jeden z najwybitniejszych artystów epoki baroku.

tytuł: Cztery kontynenty

Mitologiczny obraz jest geograficzną alegorią dotyczącą siły natury i życia. Za pomocą postaci kobiet i mężczyzn Rubens przedstawił cztery kontynenty oraz zaznaczył ich znaczenie w ówczesnym świecie. Z lewej strony przedstawił kobietę, personifikację Europy, siedzącą na podwyższeniu. Obejmuje ją brodaty mężczyzna mający oznaczać Dunaj. Pod nimi, plecami do widza, znajduje się Nil z wieńcem złożonego z kłosów zbóż będącego symbolem żyzności brzegów rzeki. Prawą ręką obejmuje czarnoskórą dziewczynę uosabiającą Afrykę. Dla wzmocnienia obrazu za ich plecami Rubens namalował krokodyla symbol Afryki i Nilu.

Z prawej strony, na drugim planie, Rubens umieścił alegorię Ameryki w postaci przyciemnionego słabo widocznego mężczyzny, wspierającego się o Amazonkę. Ameryka była bardzo często przedstawiana ze złotymi monetami, które miały nawiązywać do mitu o Eldorado i bogactw natury kontynentu.

Druga kobieta jest personifikacją Azji. Obejmuje ona potężną postać mężczyzny opartego o dzban uosabiającego rzekę Ganges. Tak jak w przypadku Afryki, tak i tu kontynent azjatycki symbolizuje Tygrys. (WIKI)
Data dodania: 10 maja 2016
Datowanie przedmiotu: 1900 - 1939
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Tagi: pocztowki
Data i sposób nabycia: 2016-03
Data korespondencji: bez obiegu
Numer/sygnatura producenta: Stengel
Rozmiar: 9 x 12 cm
Tytuł oryginalny: Die vier Kontinente
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 561 razy od 10 maja 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.