Działo skonstruowano w latach 1940 - 1941 przez zespół pod kierownictwem Wasilija G. Grabina. Od czerwca 1941 produkowano je seryjnie w Zakładach im. Stalina (Fabryka Nr 92) - stąd oznaczenie symbolem "ZIS". Armata miała osiągi rewelacyjne, jak na swoje czasy - wystrzelony z niej pocisk był w stanie z odległości kilometra przebić czołowy pancerz każdego istniejącego wówczas na świecie czołgu.
Paradoksalnie, między innymi z tego powodu armatę już w grudniu 1941... zdjęto z produkcji. Okazało się, że z niemieckimi czołgami wystarczająco dobrze radziły sobie
armaty 45 mm 53-K, dużo tańsze i prostsze w produkcji wielkoseryjnej. ZIS-2 powróciła do łask w roku 1943, kiedy na polu walki pojawiły się niemieckie czołgi ciężkie nowej generacji - Tygrysy i Pantery. Formalnie też dopiero w 1943 roku przyjęto ją do uzbrojenia (!)
W latach 1943-1945 wyprodukowano łacznie ponad 9 500 dział ZiS-2. Używane były w ramach pododdziałów przeciwpancernych jednostek piechoty oraz w samodzielnych pułkach artylerii przeciwpancernej. W Ludowym Wojsku Polskim znalazły się w uzbrojeniu 4, 9 Drezdeńskiej i 14 Sudeckiej Brygad Artylerii Przeciwpancernej.
Po II wojnie światowej 57 mm armata ZiS-2 została wycofana z jednostek liniowych, gdyż szybko straciła skuteczność wobec pojawienia się nowych typów czołgów. Jej następcami (w latach pięćdziesiatych XX wieku) stały się działa przeciwpancerne kalibru 85 mm (D-44) i 100 mm (BS-3)
W kolekcji: armata ZIS-2 w malowaniu typowym dla Armii Czerwonej oraz LWP w okresie II wojny światowej.
Model w skali 1/35, zestaw MiniArt.
PS - przepraszam za opóźnioną odpowiedź - jak pisałem w czwartek, byłem parę dni mocno offline.
"hiper- «pierwszy człon wyrazów złożonych wskazujący na nadmiar lub ponadwymiarowość czegoś albo wskazujący na wielkość lub wysoki poziom czegoś»"
i w tym wypadku trzeba się zgodzić bezdyskusyjnie :)