Haubica polowa FH 105mm (L) / M101A2

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
13 / 13
<
>
Lekka haubica polowa skonstruowana w latach 1939 - 1940 w Stanach Zjednoczonych, a następnie przyjęta na uzbrojenie Armii USA w roku 1940 pod oznaczeniem M2 (następnie M2A1) i produkowana przez Rock Island Arsenal w latach 1941 - 1953 (zbudowano około 10 200 egzemplarzy). Był to podstawowy sprzęt tej klasy w amerykańskich siłach zbrojnych od II wojny światowej po wojnę wietnamską, ponadto używały jej siły zbrojne ponad 50 innych państw. Oznaczenie M2A1 zmieniono w 1962 roku na M101A1.

W roku 1956 partię tych haubic zakupiła Bundeswehra, a koncern Rheinmetall zmodyfikował ich konstrukcję zgodnie z wymaganiami nowych użytkowników - wymieniono lufy, zastosowano nowe zamki oraz nowe przyrządy celownicze. "Niemieckie" haubice łatwo było na pierwszy rzut oka odróżnić od amerykańskich oryginałów po hamulcach wylotowych na końcach luf oraz po pancernych tarczach, chroniących obsługi. Znacząco zwiekszył się też zasięg ognia - z około 11 do ponad 15 kilometrów, bez uszczerbku na celności.

W Bundeshwehrze haubice te oznaczono oficjalnie "FH 105 mm M1A2", ale powszechnie używano określenia "FH 105 mm (L)". Skrót FH określał przeznaczenie działa - "Feldhaubitze", a litera "L" ("Lange") podkreślała większą długość nowych luf. W drugiej połowie lat pięćdziesiątych uzbrojono w nie bataliony artylerii polowej wchodzące w skład brygad piechoty zmechanizowanej. Z jednostek liniowych wycofano je na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku, pozostawiając tylko dziesięć sztuk na stanie batalionu wartowniczego przy Federalnym Ministerstwie Obrony (ich przeznaczeniem jest oddawanie salutów honorowych przy okazjach, które tego wymagają).

W kolekcji: haubica FH 105 mm (L) z 2 Batterie, 645 FeldArtillerie Battalion, 64 Heimatschutzbrigade Bundeshwehr Heer (64 Brygada Obrony Terytorialnej Sił Lądowych RFN). 

64 Brygada, sformowana w 1982, była jedną z sześciu brygad rezerwy Obrony Terytorialnej (sześć kolejnych utrzymywało pełną gotowość i pełne stany etatowe). Normalnie była jednostką skadrowaną ("szkieletową"), a dopiero na wypadek zagrożenia bezpośrednim atakiem wojsk Układu Warszawskiego, miała zostać uzupełniona rezerwistami do stanu około 2 800 żołnierzy. Wchodzący w skład brygady 645 Batalion Artylerii Polowej (stacjonujący w Baumholder, w Nadrenii-Palatynacie) posiadał etatowo 18 haubic, ale wiekszość z nich znajdowała się w składnicach sprzętu i miała byc pobrana także dopiero w sytuacji zagrożenia wojną.

Zadaniem brygady na czas wojny była m.in. obrona obszaru tyłów własnych wojsk pierwszorzutowych, w szczególności zabezpieczenie ważnej infrastruktury, takiej jak kluczowe drogi, węzły komunikacyjne i obiekty telekomunikacyjne. Spodziewanym przeciwnikiem miały być przede wszystkim radzieckie, czechosłowackie i polskie jednostki powietrznodesantowe. Brygada miała także służyć do kontratakowania tych sił wroga, które przeniknęłyby lub przedarły się przez front - dlatego oprócz silnej artylerii przewidziano w jej składzie także obecność batalionu czołgów (starszego typu M48A2GA2 produkcji amerykańskiej).

Po zakończeniu zimnej wojny i zjednoczeniu Niemiec, wszystkie brygady Obrony Terytorialnej rozwiązano 31 grudnia 1993 roku.

Na ostatnim zdjęciu: haubice salutacyjne FH 105 mm (L) Bundeswehry, rok 2020 (www.bundeswehr.de).

Model w skali 1/35, zestaw Revell.
Data dodania: 16 maja 2016
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 1805 razy od 16 maja 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.