Artyleryjski ciągnik gąsienicowy "Komintiern"

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
11 / 13
<
>
Pojazd opracowano w Biurze Konstrukcyjnym Charkowskiej Fabryki Parowozów w latach 1930 - 1931 z wykorzystaniem elementów podwozia czołgu T-12 i wyprodukowano w niewielkiej serii 50 egzemplarzy. W roku 1934, po zmianie podwozia na pochodzące z czołgu T-24, przyjęto go do uzbrojenia Armii Czerwonej jako ciężki ciągnik artyleryjski. Produkowany w latach 1934 - 1940 (łącznie blisko 1 800 egzemplarzy).

"Komintierny" były używane do ciągnięcia praktycznie wszystkich typów cięższych dział radzieckich, od 122 mm haubic wz. 38 (M-30) po najcięższe haubice 203 mm B-4. Pierwszy raz zademonstrowano je publicznie dopiero w 1940 roku, na defiladzie z okazji 1 maja.

Ciągniki te stanowiły wyposażenie jednostek artylerii ciężkiej i najcięższej podczas radziecko - fińskiej "wojny zimowej" oraz wojny radziecko - niemieckiej 1941 - 1945. Po II wojnie światowej wycofywano je z uzbrojenia. Według niektórych źródeł, niewieką liczbę tych ciągników eksploatowano również w Ludowym Wojsku Polskim.

Ciągnik "Komintern", mimo dość prymitywnej konstrukcji i wad, typowych dla pojazdów radzieckich (np szybkie zużywanie się elementów przeniesienia napędu) był uważany za ogólnie udaną konstrukcję. W szczególności wyróżnial się dużą odpornością na trudy wojennej eksploatacji.

W kolekcji: ciągnik "Komintiern" w malowaniu typowym dla jednostek Armii Czerwonej.

Model w skali 1/35, zestaw Trumpeter
Data dodania: 17 maja 2016
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 1587 razy od 17 maja 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.