Karabinek automatyczny wz. 88... w MMM - Muzeum Militariów Misiaczka w MyViMu.com

Karabinek automatyczny wz. 88 "Tantal"

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
41 / 48
<
>
Polski karabinek automatyczny, skonstruowany w ówczesnych Zakładach Mechanicznych "Łucznik" - Radom w ramach programu pod kryptonimem "Tantal" (karabinek na nowy radziecki nabój 5,45 x 39 mm).

Program "Tantal" miał na celu uniknięcie konieczności kupowania licencji na radziecki karabinek AK-74 strzelający tym właśnie nabojem. Opracowując własny model broni, chciano także ułatwić przyszłe działania eksportowe - eksport broni wyprodukowanej na radzieckiej licencji obłożony był bowiem licznymi obostrzeniami i wiązał się z dodatkowymi opłatami na rzecz licencjodawcy.

Prace nad karabinkiem rozpoczęto na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku w zespole kierowanym przez inż. Bogdana Szpaderskiego. Mimo, że pierwsze egzemplarze gotowe były już w 1981, dalsze prace zawieszono po wprowadzeniu stanu wojennego (!) i podjęto je ponownie dopiero w roku 1986. Dwa lata później broń przybrała finalną postać, w 1990 radomskie zakłady rozpoczęły produkcję seryjną, a w 1991 oficjalnie przyjęto ją na uzbrojenie Wojska Polskiego jako "5,45 mm karabinek wz. 1988".

"Tantal" miał niestety pecha i "spóźnił się na swój czas". W tym okresie rozpadł się Układ Warszawski, a Polska rozpoczęła starania o przyjęcie do NATO, czego elementem stała się m. in. decyzja o przyjęciu "zachodniego" naboju 5,56 x 45 mm. Do tego naboju opracowano nowy karabinek (pod kryptonimem "Beryl"), a produkcję "Tantali" zakończono w roku 1994 (łącznie wyprodukowano 20 - 25 tysięcy karabinków - dane źródłowe się różnią). W roku 2004 i kolejnych latach, większość wycofanej broni sprzedano do Iraku (na potrzeby nowej armii irackiej).

Kaliber 5,45 mm, magazynek na 30 naboi.

W kolekcji: karabinek wz. 88 "Tantal" nr seryjny CS5182. wyprodukowany w ZM "Łucznik" - Radom w 1990 (pierwszy rok produkcji seryjnej). Broń znajdowała się na uzbrojeniu Wojska Polskiego. Bagnet 6H4 również produkcji radomskiej.
Data dodania: 17 maja 2016
Datowanie przedmiotu: 1990
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1570 razy od 17 maja 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.