OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
36 / 52
<
>
Czołg BT-7 opracowany został w roku 1935 w Biurze Konstrukcyjnym Charkowskiej Fabryki Parowozów jako następca BT-5. Zastosowano w nim nowy silnik M-17, zmieniono kształt kadłuba i pogrubiono pancerz. Nadal zachowano zdolność poruszania się czołgu na gąsieniacach i na kołach. Generalnie w modelu BT-7 udało się usunąć większość wad poprzednika, co nie uchroniło A. O. Firsowa (szefa Biura Konstrukcyjnego ChPZ) przed aresztowaniem w 1937 i rozstrzelaniem, jako "szkodnika i sabotażysty"...

Czołg BT-7 przyjęto do uzbrojenia w 1935 i w tym samym roku rozpoczeto produkcję seryjną, która trwała do 1940. Był to ostatni czołg kołowo-gąsienicowy Armii Czerwonej produkowany seryjnie. Łącznie wyprodukowano ponad 5 tysięcy egzemplarzy (do 1939 produkowano wariant z wieżą cylindryczna, taką samą jak w czołgu BT-5, a później - wariant z nowa wieżą stożkową).

Następcą BT-7 na liniach produkcyjnych ChPZ (a potem i innych zakładów) zostal czołg T-34.

Czołgów BT-7 użyto po raz pierwszy w starciu z Japończykami nad rzeką Chałchyn-goł (1939), następnie w "wojnie zimowej" z Finlandią (1939 - 1940), wojnie z Niemcami (w latach 1941 - 1944) i ponownie na Dalekim Wschodzie w krótkotrwałej wojnie w Mandżurii (1945). BT-7 znajdowały się także wśród jednostek Armii Czerwonej, zajmującej wschodnie tereny Polski we wrześniu 1939. Po roku 1945 czołgi te ostatecznie wycofano z uzbrojenia.

W kolekcji: czołg BT-7 z niezidentyfikowanej jednostki Armii Czerwonej - Polska, wrzesień 1939.

Model w skali 1/35, zestaw Eastern Express.
Data dodania: 19 maja 2016
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 1208 razy od 19 maja 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.