OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
49 / 52
<
>
Radzieckie ciężkie działo pancerne, opracowane w drugiej połowie 1942 w Biurze Konstrukcyjnym Czelabińskich Zakładów Kirowskich przez ewakuowany z Leningradu zespół konstruktorów kierowany przez Żozefa Ja. Kotina (konstruktorem wiodącym projektu był Lew S. Trojanow, ten sam, który po wojnie zaprojektował "pancerne UFO" czyli czołg "Obiekt 279"). W konstrukcji działa wykorzystano podwozie czołgu KW-1S, na którym, w nieruchomej nadbudowie zamontowano armatohaubicę 152 mm ML-20 konstrukcji Fiodora F. Pietrowa. Prototyp, oznaczony fabrycznym indeksem KW-14 ("Obiekt 236"), ukończono 24 stycznia 1943, a już trzy tygodnie później pojazd przyjęto do uzbrojenia Armii Czerwonej pod nazwą SU-152 ("Samochodnaja Ustanowka", 152 = kaliber działa). Działa SU-152 produkowano w Czelabińsku w okresie od lutego do grudnia 1943. Wyprodukowano ich łącznie 670 egzemplarzy, a po raz pierwszy użyto bojowo w trakcie bitwy na łuku kurskim (lato 1943) jako ciężkich niszczycieli czołgów. Mimo, ze niezbyt nadawały się do tych zadań, skutki trafienia pociskiem 152 mm były straszliwe, nawet dla "Tygrysów" - stąd w radzieckiej propagandzie SU-152 uzyskały miano "Zwieroboj" ("Pogromca zwierząt"). Ich następcami były działa pancerne ISU-152 na podwoziu czołgu ciężkiego IS.

Do chwili obecnej na świecie zachowały sie jedynie trzy egzemplarze dział SU-152, z czego dwa znajdują się w Polsce, w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie. Wojsko Polskie nigdy jednak nie używało dział tego typu, a oba pojazdy, zanim trafiły do Muzeum, znajdowały się na cokołach przy wejściu na cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej w Cybince (woj. lubuskie). Model przedstawia jedno z nich w konfiguracji z wiosny 1944.

W kolekcji: SU-152 z 1539 Pułku Ciężkich Dzial Samobieżnych (dowódca działa: lejtnant S. F. Bieriezin), 2 Front Pribałtickij (Karelia), wiosna 1944. Latem tego roku, po przemianowaniu pułku na 373  Pułk Ciężkich Dział Samobieżnych i przezbrojeniu go w nowsze działa ISU-152, pojazd przekazano do jednego z pułków 1 Frontu Białoruskiego (był to pułk 394 albo 396). Pierwszy z wymienionych uczestniczył najpierw w walkach o Poznań, a następnie o twierdzę Kostrzyn nad Odrą.

Model w skali 1/35, zestaw Bronco.
Data dodania: 20 maja 2016
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 1297 razy od 20 maja 2016
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.